Aktualizacja: 24.11.2024 22:18 Publikacja: 23.01.2022 15:18
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
Apel partnerów społecznych do rządu o wprowadzenie obowiązku szczepień w Polsce i preferencji dla osób zaszczepionych to spore wyzwanie dla rządu, który od miesięcy unika jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.
– Zdajemy sobie sprawę, że jest daleko idący, ale udało się nam osiągnąć jednomyślność wszystkich zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego związków zawodowych i organizacji pracodawców – mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, jeden z inicjatorów apelu. – To sygnał, że jesteśmy gotowi wziąć współodpowiedzialność za zdrowie publiczne i gospodarkę. Zdajemy sobie sprawę, że zaszczepienie nie chroni przed zachorowaniem na covid, jednak z aktualnego stanu wiedzy medycznej wynika niezbicie, że zaszczepienie znacznie zmniejsza ryzyko długotrwałej niezdolności do pracy i pozwala uniknąć ciężkiego przejścia zakażenia koronawirusem. Pytanie, co jeszcze powstrzymuje nasz rząd przed wprowadzeniem obowiązku szczepień w Polsce.
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
To na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia, niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS, który ma zostać zaliczony do stażu pracy.
Pracodawcy nie mogą ujawnić lekarzom medycyny pracy, co niepokoi ich u podwładnych, zaś rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami to dla nich pole minowe.
Naruszenie obowiązków informacyjnych wynikających z ustawy będzie zagrożone tylko karą grzywny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Zawsze wspólnym mianownikiem i podmiotem naszych działań jest pacjent – mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta (RPP).
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Rumunia odnawia flotę pociągów pasażerskich i właśnie ruszyły na tory pierwsze od blisko ćwierćwiecza nowe elektryczne pojazdy, choć z przygodami.
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Sejm zagłosował za odrzuceniem wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny. Dzień wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedziała się też sejmowa Komisja Zdrowia. Podczas jej obrad nawiązywano do "czarodziejskiej różdżki" Leszczyny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas