Aktualizacja: 21.03.2025 11:41 Publikacja: 18.07.2022 07:00
Foto: Adobe Stock
Resort kierowanym przez Magdalenę Maląg zaplanował, że organem publicznym, do którego będą trafiały zgłoszenia o nieprawidłowościach w firmach, ale także jednostkach publicznych, ma być rzecznik praw obywatelskich. Ustawę taką, zgodnie z dyrektywą unijną, Polska powinna przyjąć pod koniec ubiegłego roku.
Resort uznał, że rzecznik to organ, który darzony jest dużym zaufaniem społecznym. Podobnego zdania było dziesięć państw europejskich, które poszły tą samą drogą i implementowały dyrektywę unijną. Z takim podejściem jednak nie zgadza się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który – jak mówią informatorzy „Rzeczpospolitej” – uważa, że właściwym organem do troskliwego zajęcia się sprawami sygnalistów powinien być Prokurator Generalny, czyli sam Zbigniew Ziobro.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
Podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, które posłowie dopisali „wrzutką”, nie zyskało akceptacji senatorów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.
Tryb procedowania nad podwyższeniem sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Nie spełnia też oczekiwań Państwowej Inspekcji Pracy.
Kary za niepodjęcie rokowań przez pracodawcę zostaną złagodzone. Będzie można też wciąż zawierać układy na czas nieokreślony.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Resort rodziny uwzględnił wiele uwag przedsiębiorców do regulacji określających dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy. Kontrowersje wciąż jednak budzi m.in. kwestia wpływu produkcji na wzrost ciepła.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownicy należący do pewnych kategorii podlegają ochronie i w związku z tym nie można wypowiedzieć im umowy. Kto może liczyć na taki przywilej?
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których dotarła „Rzeczpospolita”.
Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dodatkowej kwoty wypłaconej zwolnionemu pracownikowi.
Państwowa Inspekcja Pracy nie została „zalana” sprawami emerytur pomostowych. Za to po zmianie przepisów liczba wniosków o świadczenie wzrosła o 15 proc.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmie nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP.
To pracownicy z sektora handlu najczęściej liczą się teraz z ryzykiem utraty zatrudnienia, które dostrzega prawie co trzeci z pracujących Polaków.
Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowało projekt ustawy, który zakłada, iż dzieciom reprezentantek i reprezentantów Polski w razie śmierci rodzica-sportowca będą przysługiwały świadczenia olimpijskie tzw. „emerytury sportowe”.
Nie można podejmować decyzji o zatrudnieniu, zwolnieniu czy awansie wyłącznie na podstawie przynależności do grupy uprzywilejowanej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas