Nowe przepisy antykorupcyjne - skutki dla firm

Trzeba będzie stworzyć w firmie kodeks etyczny. Powstanie też konieczność ustalenia procedur powiadamiania organów przedsiębiorcy o propozycjach korupcyjnych. Nie uniknie się też akceptacji dla działań sygnalisty.

Publikacja: 27.12.2017 04:50

Sygnalista ma zgłaszać informacje o popełnieniu przestępstwa gospodarczego.

Sygnalista ma zgłaszać informacje o popełnieniu przestępstwa gospodarczego.

Foto: AdobeStock

Projekt ustawy o jawności życia publicznego przewiduje, że przepisy o procedurach antykorupcyjnych w średnich i dużych firmach wejdą w życie 6 miesięcy później niż reszta ustawy – czyli najpewniej 1 lipca 2018 – dając czas na przygotowanie się do nowych regulacji. Na co przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę?

Projekt ustawy nakłada na przedsiębiorców szereg obowiązków, które mają ograniczyć korupcję w biznesie. Podstawowym będzie stworzenie kodeksu etycznego. Mają w nim być zapisy odrzucające i potępiające korupcję. Każdy pracownik, współpracownik i kontrahent będzie musiał go podpisać. O ile złożenie podpisu przez pracownika, czy współpracownika przedsiębiorcy nie powinno nastręczać problemów, o tyle w przypadku kontrahentów przestrzeganie tego nakazu może się łączyć ze zwiększeniem kosztów i biurokratyzacją działalności z uwagi na liczbę jednorazowych umów. Oprócz tego projekt zakłada obligatoryjne umieszczanie klauzul umownych, w których ma być zawarte zapewnienie, że żadna część z wynagrodzenia nie będzie przeznaczona na koszty udzielania korzyści majątkowych lub osobistych. Chociaż te dwa wymagania – kodeks i klauzula wydają się podobne, bezpieczne będzie ich rozdzielenie w kontraktach.

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Prawo w firmie
Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w firmie
Czy kupowanie fałszywych opinii w internecie da korzyści podatkowe?