Aktualizacja: 26.07.2017 07:53 Publikacja: 26.07.2017 00:01
Foto: Fotolia
Czym różni się finansowanie inwestycji ze środków własnych przedsiębiorcy od finansowania ze środków publicznych, w tym funduszy unijnych? Przede wszystkim formalizmem. Od samego planowania inwestycji, poprzez moment rozpoczęcia prac, po jej prowadzenie i rozliczanie, wszystko musi być drobiazgowo monitorowane i robione zgodnie z obowiązującymi procedurami.
Sam plan inwestycji musi przyjąć postać oficjalnego projektu w formie wniosku o dofinansowanie i sformalizowanych załączników. Działając samodzielnie, przedsiębiorca może mieć spisany biznes plan, ale nie ma takiego obowiązku. Rozpoczynając inwestycję finansowaną z własnych środków przedsiębiorca może ją rozpocząć w dowolnym momencie, zawiesić jej prowadzenie, wznowić prace, rozszerzyć lub zawęzić projekt. Pełna elastyczność. Przy współfinansowaniu, szczególnie tam, gdzie wystąpi pomoc publiczna, tej elastyczności nie ma. Choćby sam moment rozpoczęcia realizacji inwestycji (pierwszy zakup, złożenie pierwszego wiążącego zamówienia, symboliczne wbicie pierwszej łopaty) może nastąpić najwcześniej w dniu kolejnym po tym, kiedy firma złożyła wniosek o wsparcie. Wcześniejsze rozpoczęcie prac lub w dniu złożenia wniosku dyskwalifikuje projekt ze względu na obowiązek zakwestionowania przez kontrolujących wydatków jako kwalifikowanych!
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Syndyk może powołać się na bezskuteczność z mocy prawa czynności upadłego także przy sporządzaniu listy wierzytelności. Jest to korzystne z punktu widzenia interesów masy upadłości, a więc także interesu ogółu wierzycieli upadłego.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Wypłata na rzecz zagranicznych wierzycieli m.in. odsetek i należności licencyjnych wiąże się z obowiązkiem poboru podatku u źródła. Taki obowiązek może też powstać, gdy wypłata ma związek z zakładem podatkowym nierezydenta – dłużnika w Polsce.
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadchodzący sezon zapowiada się nie mniej udany niż poprzedni.
Wielka Brytania przekazała Kijowowi pierwsze pieniądze pochodzące z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów. To 752 mln funtów. Zostaną wydane na obronność Ukrainy. Do końca roku Brytyjczycy dorzucą jeszcze 1,5 mld funtów rosyjskich pieniędzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas