Cudzoziemiec w firmie: jak długo ważny jest certyfikat rezydencji

Zaświadczenie o miejscu zamieszkania cudzoziemca, które nie zawiera terminu ważności, obowiązuje przez rok od daty wystawienia. To ograniczenie nie dotyczy potwierdzeń adresu wydanych przez polskie urzędy skarbowe.

Publikacja: 30.03.2017 02:00

Cudzoziemiec w firmie: jak długo ważny jest certyfikat rezydencji

Foto: 123RF

Certyfikat rezydencji to zaświadczenie o miejscu zamieszkania osoby fizycznej dla celów podatkowych. Wydawany jest przez administrację podatkową tego państwa, w którym dana osoba mieszka. Podstawą wydania certyfikatu rezydencji w Polsce jest art. 306l ordynacji podatkowej, zgodnie z którym organ podatkowy wydaje certyfikat rezydencji na wniosek podatnika. Polskie urzędy skarbowe zwykle wydają certyfikaty rezydencji obywatelom polskim, którzy mieszkają w Polsce i pracują za granicą. W ten sposób Polacy potwierdzają swoją rezydencję w Polsce dla celów podatkowych, a certyfikaty przedkładają zagranicznemu pracodawcy. Jeśli Polak pracuje za granicą i chce swoje dochody rozliczyć w naszym kraju, to powinien posiadać taki certyfikat rezydencji. Gdy nie postara się o certyfikat, także będzie mógł rozliczyć w Polsce swoje dochody z zagranicy, ponieważ jego ośrodek interesów życiowych znajduje się w Polsce i z tego względu będzie on uznany za polskiego rezydenta. Osoba posiadająca polską rezydencję podatkową posiada nieograniczony obowiązek podatkowy i rozlicza się w Polsce ze wszystkich swoich dochodów osiągniętych zarówno w Polsce, jak i za granicą bez względu na miejsce położenia źródeł dochodu.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki