Molestowanie w pracy: brak twardych dowodów uniemożliwi odwet

Zeznający na korzyść molestowanej przez pracodawcę byłej podwładnej nie może być z tego powodu niekorzystnie traktowany. Wykluczone jest też zwolnienie go z pracy na tej podstawie.

Publikacja: 15.11.2016 05:50

Molestowanie w pracy: brak twardych dowodów uniemożliwi odwet

Foto: 123RF

Była pracownica wystąpiła przeciwko pracodawcy z pozwem o odszkodowanie za molestowanie seksualne w miejscu pracy (art. 183a § 2 i § 6 k.p.). Wniosła o przesłuchanie w charakterze świadka koleżanki z tego samego działu, która wielokrotnie słyszała, że proponował jej podwyżkę w zamian za seks. Ta złożyła zeznania korzystne dla ekspracownicy. Miesiąc po rozprawie pracodawca wręczył jej (świadkowi) wypowiedzenie bezterminowego angażu, uzasadniając to nieuprzejmym zachowaniem wobec współpracowników i kontrahentów pracodawcy. Podał konkretne daty i szczegółowo opisał, na czym polegało to niegrzeczne postępowanie. Ponadto wskazał na jej liczne błędy w dokumentach finansowych (podał jakich i kiedy dopuściła się pomyłek), co potencjalnie naraziło zatrudniającego na szkodę majątkową. Pracownica odwołała się od tej decyzji argumentując, że przyczyna zwolnienia jest nieprawdziwa, a rzeczywistym powodem jest wsparcie, jakiego udzieliła w procesie molestowanej przez niego koleżance. Jak w opisanej sytuacji pozwany pracodawca ma się bronić? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku