Reklama
Rozwiń

Czy firma może zwolnić pracownicę pierwszego dnia po „macierzyńskim”? Analiza

Na skutek wdrożenia dyrektywy work-life balance rozszerzono ochronę pracowników-rodziców. Czy w głośnej sprawie tiktokerki, zwolnionej z pracy pierwszego dnia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, mogło dojść do naruszeń?

Publikacja: 05.09.2024 12:59

Czy firma może zwolnić pracownicę pierwszego dnia po „macierzyńskim”? Analiza

Foto: Adobe Stock

W mediach ostatnio zawrzało po tym jak, użytkowniczka TikToka @matkapolkaczestochowska, zamieściła nagranie, w którym opowiedziała o zwolnieniu jej z pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Nagranie było pełne emocji, „na gorąco” po wyjściu z biura pracodawcy. Obejrzało je już kilka milionów osób, a kilka tysięcy skomentowało. Odniosła się do tego również firma, której zarzuty dotyczą. Przyczyną zwolnienia, zaprezentowaną przez pracodawcę w mediach, była likwidacja dawnego stanowiska pracy pracowniczki (i kilku innych podobnych stanowisk), która miała miejsce na początku 2023 r. w ramach większej reorganizacji działu wsparcia. Pracodawca wskazał, że nie miał możliwości, aby zaproponować nowe, adekwatne do doświadczenia stanowisko pracy.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Prawo pracy
Przepisy o maksymalnych temperaturach w pracy nie tak szybko
Prawo pracy
Krótszy tydzień pracy. Eksperci: pilotaż z mankamentami
Prawo pracy
Zwolniona za unikanie szczepienia na Covid-19. Co odpowie SN?
Prawo pracy
Zmiany w nazwach stanowisk. Mają być neutralne płciowo
Prawo pracy
Czy szef może wysłać załodze maila z danymi odchodzącego pracownika? Ważny wyrok