Zwolnienia grupowe to ostateczność

Zamiast redukcji etatów warto rozważyć scenariusze, które nie prowadzą do utraty doświadczonych pracowników. Gdy zwolnienia grupowe okażą się konieczne, proces należy przeprowadzić w sposób zgodny z prawem, odpowiedzialny i etyczny.

Publikacja: 13.06.2024 04:30

Zwolnienia grupowe to ostateczność

Foto: Adobe Stock

W mediach rośnie liczba informacji o zwolnieniach przeprowadzanych w przedsiębiorstwach. Dla firm redukcja etatów to ostateczny krok, który – jeśli okaże się niezbędny – musi zostać przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa pracy i uwzględnieniem perspektywy indywidualnej każdego zwalnianego pracownika. Pomaga w tym przygotowanie dokładnego harmonogramu działań i kultura offboardingu, której nie wszyscy pracodawcy poświęcają wystarczająco dużo uwagi, skupiając się zwykle na pozyskaniu talentów i ich właściwym przyjęciu w firmie. W obszarze zarządzania zasobami ludzkimi warto jednak być przygotowanym nie tylko na najlepsze, ale również najgorsze scenariusze.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Kadry i Płace
Katarzyna Wójcik: Przyzwolenie na pracę po godzinach
Kadry i Płace
Sobota przy biurku, niedziela z laptopem. Jak zrekompensować pracę w dni wolne?
Kadry i Płace
Jak oddać wolne za święto wypadające w sobotę?
Kadry i Płace
Kiedy ZUS może zakwestionować wysokość pensji pracownika?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kadry i Płace
Jak rozpocząć współpracę z freelancerem?