Mediacje gospodarcze: Polubownie, czyli po ludzku

"W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem"

Publikacja: 09.09.2016 15:00

Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

Foto: materiały prasowe

– to nowa zasada proceduralna, która funkcjonuje od 1 stycznia tego roku i została sprecyzowana w art. 10 kodeksu postępowania cywilnego. Powinna ona przynieść sporo korzyści przedsiębiorcom, którzy jak się wydaje, nie ruszyli jednak tłumnie do mediatorów i sądów, by sprawnie porozumiewać się i godzić swoje interesy. Warto jednak, aby menedżerowie polskich firm mieli świadomość, że zawsze lepiej współpracuje się po zawarciu ugody niż po wyroku sądowym, który jeszcze czasami trzeba wyegzekwować przy pomocy komornika. Kto, jak kto, ale przedsiębiorcy powinni wrodzone i nabyte zdolności negocjacyjne i koncyliacyjne wykorzystywać we wszystkich wzajemnych konfliktach i sporach. I tutaj nisko się kłania mediacyjny sposób dogadywania się w sprawach gospodarczych. Po prostu – lepszy pokój niż wojna. Warto więc postawić na polubowne ustalanie zasad wzajemnych stosunków biznesowych.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama