Mediacje gospodarcze: Polubownie, czyli po ludzku

"W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem"

Publikacja: 09.09.2016 15:00

Jerzy Kowalski

Jerzy Kowalski

Foto: materiały prasowe

– to nowa zasada proceduralna, która funkcjonuje od 1 stycznia tego roku i została sprecyzowana w art. 10 kodeksu postępowania cywilnego. Powinna ona przynieść sporo korzyści przedsiębiorcom, którzy jak się wydaje, nie ruszyli jednak tłumnie do mediatorów i sądów, by sprawnie porozumiewać się i godzić swoje interesy. Warto jednak, aby menedżerowie polskich firm mieli świadomość, że zawsze lepiej współpracuje się po zawarciu ugody niż po wyroku sądowym, który jeszcze czasami trzeba wyegzekwować przy pomocy komornika. Kto, jak kto, ale przedsiębiorcy powinni wrodzone i nabyte zdolności negocjacyjne i koncyliacyjne wykorzystywać we wszystkich wzajemnych konfliktach i sporach. I tutaj nisko się kłania mediacyjny sposób dogadywania się w sprawach gospodarczych. Po prostu – lepszy pokój niż wojna. Warto więc postawić na polubowne ustalanie zasad wzajemnych stosunków biznesowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?