Aktualizacja: 31.08.2016 08:47 Publikacja: 31.08.2016 08:21
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski
To jeden z wymogów, który od środy będzie obowiązywał przedsiębiorstwa energetyczne za sprawą wchodzących w życie przepisów nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem i sprzedażą ciepła mają nabywać energię z innych niż spalarnie odnawialnych źródeł energii. Nie muszą jednak kupować całej, lecz tylko taką ilość, na jaką jest zapotrzebowanie u odbiorców końcowych. Zakup ma się odbywać tylko od instalacji przyłączonych do sieci ciepłowniczej. Przedsiębiorstwa będą też musiały zgadzać się na przyłączenie do sieci ciepłowniczej spalarni odpadów czy instalacji wytwarzających odnawialną energię.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polska znalazła się wśród czterech państw, które Komisja Europejska pozwała do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej.
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego przygotowała pierwszy projekt standardu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w sprawie klimatu.
Skutki zmian klimatu odczuwają przede wszystkim mieszkańcy większych miast. Samorządy nie mogą udawać, że problemu nie ma. Czas, żeby zaczęły działać.
Każde miasto musi zdefiniować swoje uwarunkowania i ze względu na swoją specyfikę określić działania niezbędne do wdrażania – o nowych obowiązkach miast w zakresie ochrony środowiska mówi dr hab. Maciej J. Nowak, prof. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Program "Czyste Powietrze" powróci w marcu 2025 r., ale z nowymi zasadami udzielania dofinansowania - poinformowała na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak.
Premier wzywa służby do zdecydowanego działania wobec aktywistów blokujących drogi, politycy już postulują zaostrzenie kar, a kierowcom puszczają nerwy.
Nie możemy zamknąć dyskusji o powodzi wraz z uporządkowaniem zalanych miejscowości, wypłatą odszkodowań i odbudowaniem zniszczonych obiektów. Potrzebny jest plan działań, który rozwiąże powtarzający się w dorzeczu Odry i Wisły problem.
Będziemy wykazywać, że jest związek między zanieczyszczeniem powietrza i nieprzestrzeganiem norm jego jakości, a pogarszającym się stanem zdrowia osób chorych na astmę – zapowiada mec. Agnieszka Warso-Buchanan z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas