Fundusze unijne: Ekspansja firm przez innowacje

Przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać pozyskane środki na doskonalenie wyrobów lub usług bądź utworzenie własnego działu badawczego. Takie projekty wolno będzie realizować samodzielnie lub we współpracy np. z jednostkami naukowymi. Wszystkie przedsięwzięcia muszą się mieścić w zakresie inteligentnych specjalizacji regionu.

Publikacja: 04.05.2016 02:00

Fundusze unijne: Ekspansja firm przez innowacje

Foto: 123RF

Od 4 maja przedsiębiorcy oraz jednostki naukowe mogą składać wnioski na konkurs dotyczący działania 1.1.1 „Ekspansja przez innowacje", które jest częścią pomorskiego programu regionalnego. Jego celem jest pobudzenie innowacyjności firm i zwiększenie nakładów na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z dwóch ścieżek wsparcia, jakie oferuje to działanie.

Mogą postawić na prowadzenie takich badań, w szczególności wykorzystując do tego własne zaplecze lub nawiązując współpracę z innymi firmami, instytutami naukowymi i jednostkami badawczymi, lub wybrać dotację na utworzenie zaplecza badawczego, które dopiero będzie wykorzystywane do rozwoju produktów, technologii lub procesów. To sprawia, że o unijne granty mogą tutaj walczyć zarówno te firmy, które już mają doświadczenie w prowadzeniu prac rozwojowych, korzystają z własnych laboratoriów, jak i te, które taką działalność chciałyby dopiero rozwijać, a w szczególności zainwestować we własne zaplecze badawczo-rozwojowe.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?