Reklama
Rozwiń

Rachunek zastrzeżony - alternatyw uwarunkowanych form płatności

Prosty mechanizm działania rachunku zastrzeżonego (powierniczego) oraz jego elastyczność, przy jednoczesnej gwarancji, że wykonawcą łączącej eksportera i importera umowy jest bank, decyduje o atrakcyjności tego instrumentu.

Aktualizacja: 09.04.2016 16:28 Publikacja: 09.04.2016 16:15

Rachunek zastrzeżony - alternatyw uwarunkowanych form płatności

Foto: 123RF

Jedną z najbezpieczniejszych form płatności w handlu międzynarodowym jest akredytywa dokumentowa, w szczególności ta potwierdzona przez bank eksportera. Polecana w szczególności przy dużych transakcjach, gdzie występuje odroczony termin płatności i/lub dodatkowo nie mamy pełnego zaufania do zagranicznego kontrahenta, ma jednak jedną istotną wadę. Jest stosunkowo droga. Dlatego ciekawą alternatywę dla niej może stanowić instytucja rachunku zastrzeżonego.

Polega ona na sporządzeniu umowy (np. pomiędzy eksporterem i importerem), zgodnie z którą kupujący (zamawiający) wpłaca na wskazany rachunek określoną kwotę, a sprzedający zobowiązuje się w określonym czasie dokonać dostawy towaru lub wykonać określoną usługę. Wykonawcą tej umowy, czy mówiąc inaczej podmiotem czuwającym nad przestrzeganiem ustalonych reguł jest bank. Oczywiście nie chodzi tu o czuwanie nad prawidłowym wykonaniem umowy w sensie badania, czy jakość towaru lub wykonanej usługi była prawidłowa. To muszą rozstrzygnąć same zainteresowane strony lub sąd. Natomiast bank czuwa nad tym, aby żadna ze stron nie straciła pieniędzy na skutek nieuczciwego działania kontrahenta.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego