Koszty odzyskiwania długów firm windykacyjnych

Jeśli dłużnik ureguluje swoje zobowiązanie po pierwszym wezwaniu, kwota 40 euro w pełni zrekompensuje koszty odzyskiwania jego należności.

Publikacja: 12.02.2016 01:00

Koszty odzyskiwania długów firm windykacyjnych

Foto: 123RF

Ustawa z 28 kwietnia 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wprowadziła nowe instrumenty zwalczania opóźnienia w płatnościach. Jednym z nich jest przyznanie wierzycielowi prawa do dochodzenia od dłużnika rekompensaty stanowiącej równowartość 40 euro tytułem kosztów odzyskiwania należności w każdym przypadku opóźnienia, nawet jeżeli żadne wydatki z tego tytułu nie zostały poniesione. Gdy rzeczywiste koszty odzyskiwania należności okażą się wyższe niż 40 euro, wierzycielowi przysługuje ich zwrot w pełnej wysokości. W oparciu o przywołaną regulację przedsiębiorstwa zajmujące się windykacją znalazły nowy sposób na zarobek. W imieniu klientów domagają się od dłużników zwrotu kosztów znacznie przekraczających wspomniane 40 euro, przy czym poniesienie tych kosztów przez wierzyciela argumentują tym, że zawarł z nimi umowę, a one takie właśnie wynagrodzenie sobie ustaliły. Takie postępowanie nie jest słuszne i dłużnik powinien się przed nim bronić.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?