Samozatrudnienie nie może obchodzić przepisów prawa pracy

W prawidłowej umowie cywilnoprawnej nie powinny znaleźć się zapisy, które wskazują na narzucenie przez zleceniodawcę organizacji pracy, w szczególności czasu, miejsca i sposobu jej wykonywania.

Aktualizacja: 08.01.2016 08:45 Publikacja: 08.01.2016 06:40

Foto: 123RF

Przedsiębiorcom co do zasady przysługuje prawo wyboru podstaw prawnych zatrudnienia swej kadry. W związku z powyższym często rezygnują oni z zawierania umów o pracę, a zamiast nich stosują umowy cywilnoprawne, takie jak umowa-zlecenie lub umowa o świadczenie usług. Bardzo częstym zjawiskiem jest też zmiana zasad współpracy z już zatrudnionymi pracownikami i zastępowanie stosunków pracy kontraktami. Wskazane działania są dopuszczane, ale tylko przy założeniu, że wraz z modyfikacją formy współdziałania zmianie ulegnie także jego rzeczywisty charakter. Sposób wykonywania obowiązków stron powinien bowiem być dostosowany do rodzaju umowy. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas zawierania umów cywilnoprawnych jest wprowadzanie do ich treści zapisów zbliżonych do postanowień umów o pracę. Firmy próbują w ten sposób łączyć korzyści wynikające z obu tych stosunków prawnych. Przepisy prawa pracy zakazują jednak tego typu działań.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki