Platformy startowe dla nowych pomysłów to część programu „Polska wschodnia" zasilanego funduszami unijnymi. Oprócz wielu innych celów ma się on przyczynić do powstania nowych, opartych na ciekawych, innowacyjnych pomysłach przedsiębiorstw. I właśnie to zadanie ma być realizowane w ramach tzw. działania 1.1.
Składa się ono z dwóch części. W trakcie realizacji pierwszej na obszarze makroregionu (województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie) mają powstać lub rozwinąć się programy kompleksowej akceleracji nowych pomysłów biznesowych. Chodzi o wypracowanie spójnych i całościowych programów wsparcia dla osób z ciekawymi pomysłami. Tak, aby później każda osoba, która ma wizję rozwoju własnej działalności gospodarczej, mogła przyjść i taką ideę przedstawić. A następnie, jeżeli zostanie ona pozytywnie oceniona przez grono wybranych ekspertów, skorzystać z różnorodnego wsparcia. To wszystko będzie się odbywać w ramach drugiej części działania 1.1., czyli wtedy, gdy już powstaną platformy startowe. Ale najpierw Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dokona ich wyboru dzięki ogłoszonemu konkursowi.
Inkubatory na start
W pierwszym etapie do gry muszą się włączyć ośrodki innowacji typu: parki naukowo-technologiczne, parki naukowe, parki technologiczne lub inkubatory technologiczne, które posiadają siedzibę na terytorium jednego z województw Polski wschodniej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru. I dodatkowo muszą spełniać następujące warunki:
- posiadają niezbędne zasoby i potencjał do świadczenia wyspecjalizowanych usług dla innowacyjnych przedsiębiorstw,
- posiadają strategię rozwoju swojej działalności (lub dokument równoważny),
- utworzyły wokół platformy startowej partnerstwo składające się z podmiotów mogących świadczyć usługi podstawowe na rzecz wspieranych w ramach platformy przedsiębiorstw typu start-up oraz pozostałych uczestników ekosystemu, w tym obligatoryjnie jednostek samorządu terytorialnego oraz uczelni.
To właśnie podmioty, które spełnią te kryteria, mają prawo składać wnioski o dofinansowanie.
Całościowy program
Zgodnie z wymogami tej części programu „Polska wschodnia" na dofinansowanie mogą liczyć wyłącznie projekty realizowane na terytorium wspomnianego makroregionu polegające na stworzeniu kompleksowego programu akceleracji innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up, utworzonych na bazie zgłoszonego pomysłu biznesowego i zarejestrowanych w makroregionie. Rozszyfrowując to zawiłe zdanie, chodzi o zorganizowanie różnorodnych działań służących wyłonieniu najciekawszych pomysłów biznesowych, ich ocenie, a następnie stworzeniu przyjaznych warunków do rozwoju nowych firm i wsparcia ich na początkowym okresie działalności. Stąd same platformy będę mogły bezpośrednio korzystać ze wsparcia, jak i pewną jego część przeznaczyć na finansowanie działalności nowych przedsiębiorstw.
Wynika z tego, że do worka tzw. kosztów kwalifikowanych będzie wolno zaliczyć wydatki na:
- organizację programu inkubacji,
- przeprowadzenie naboru i ocenę innowacyjnych pomysłów,
- indywidualne wsparcie dla start-upów,
- działania administracyjne.
Przykładowo do kosztów organizacji programu można zaliczyć koszty: usług doradczych i eksperckich związanych z organizacją i przeprowadzeniem warsztatów, tzw. spotkań networkingowych i innych działań animacyjnych dla całej społeczności skupionej wokół platformy. Kwalifikowane są także koszty działań informacyjnych i promocyjnych. W trakcie przeprowadzania naboru i oceny pomysłów platforma będzie mogła wydawać środki z dotacji m.in. na:
- organizację panelu ekspertów (koszty wynagrodzeń, podróży, zakwaterowania, cateringu),
- zakup niezbędnych usług eksperckich i doradczych związanych z oceną innowacyjnych pomysłów, w szczególności w zakresie wyceny wartości niematerialnych i prawnych, specjalistycznych ekspertyz technologicznych, prawnych, finansowych,
- organizację wydarzeń start-upowych, podczas których dokonywany będzie nabór i ocena innowacyjnych pomysłów.
Finansowane mogą być także koszty pośrednie, takie jak: wynajem niezbędnych pomieszczeń, koszty administracyjne, wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację projektu, tj. osób odpowiedzialnych m.in. za koordynację działań projektowych, rozliczanie projektu, rozliczanie transferowanej pomocy publicznej, prawidłową i terminową realizację przedsięwzięcia, przeprowadzanie procedur przetargowych i innych operacji niezbędnych do realizacji zadań na rzecz przedsiębiorstw objętych programem inkubacji.
Aż do ekspansji
Wreszcie, jak zostało już wcześniej zauważone, część dotacji ma trafić do samych przedsiębiorców w postaci tzw. pomocy de minimis. Chodzi np. o udostępnienie im odpowiedniej powierzchni biurowej wraz z odpowiednią infrastrukturą, organizowanie warsztatów i szkoleń, wspomaganie obsługi księgowej, prawnej, podatkowej. W grę wchodzą także usługi specjalistyczne związane z opracowaniem nowego lub znacząco ulepszonego produktu (wyrobu lub usługi), w szczególności w zakresie wsparcia:
- technicznego, technologicznego, inżynierskiego, informatycznego, wzorniczego, w tym zapewnienie niezbędnego oprogramowania i licencji,
- w obszarze zarządzania i przedsiębiorczości pod kątem rozwijanego pomysłu (ocena rynkowa produktu, stworzenia modelu biznesowego),
- w obszarze analiz potrzeb klienta (badanie rynku, odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców/nabywców oraz dokładne ustalenie tych potrzeb, opracowywanie produktu oraz strategii jego dystrybucji, przygotowanie odpowiedniej strategii ceny i promocji, reklama i informacja o produkcie),
– w obszarze projektowania graficznego, tworzenia nazw i znaków firmowych, w tym wizualne kreowanie marki, tworzenie systemów identyfikacji oraz wspomagania sprzedaży.
Co więcej, programy akceleracji mogą przewidywać także międzynarodową ekspansję utworzonych start-upów. Stąd możliwość dofinansowania działań typu: udział w zagranicznych targach, wystawach czy też misjach gospodarczych.
Dane formalne
Konkurs, którego celem jest wybór platform startowych, prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Ten podmiot pełni bowiem funkcję tzw. instytucji pośredniczącej dla działania 1.1. Pomoc będzie przyznawana w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach osi I „Przedsiębiorcza Polska wschodnia" programu „Polska wschodnia 2014–2020" (DzU z 2015 r., poz. 1007).
Nabór wniosków będzie prowadzony od 30 października do 27 listopada. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu, w tym jego regulamin, kryteria wyboru projektów, wzory dokumentów można znaleźć na stronie www.parp.gov.pl.