Reklama
Rozwiń

PCC: Ustawodawca nie uznał spółki jawnej za spółkę kapitałową

Polska jako państwo członkowskie UE skorzystała z uprawnienia do nieuznawania podmiotów, które nie są: spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkami akcyjnymi, spółkami komandytowo-akcyjnymi za spółki kapitałowe.

Publikacja: 05.10.2015 03:00

PCC: Ustawodawca nie uznał spółki jawnej za spółkę kapitałową

Foto: www.sxc.hu

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 sierpnia 2015 r. (II FSK 2510/13).

Spór dotyczył opodatkowania aportu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC) i następującego stanu faktycznego: majątek spółki jawnej został powiększony uchwałą, na podstawie której wspólnicy wnieśli aporty. Od czynności tej pobrano PCC. Następnie spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, wskazując na wadliwą implementację przepisów dyrektywy nr 69/335/EWG (dalej: dyrektywa kapitałowa). Spółka argumentowała, że spółka jawna jest podmiotem prowadzącym działalność nastawioną na zysk, w związku z czym należy ją uznać za spółkę kapitałową (w rozumieniu art. 3 ust. 2 dyrektywy kapitałowej), na którą państwa członkowskie UE nie mogą nakładać innych podatków niż kapitałowe. W jej opinii opodatkowanie aportu PCC od 22 kwietnia 2010 r. narusza zasadę standstill. Organy podatkowe nie podzieliły tej argumentacji, twierdząc, że państwa członkowskie mogły dla celów naliczenia podatku kapitałowego wyłączyć niektóre spółki z regulacji dyrektywy kapitałowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 6 maja 2013 r. (I SA/Rz 232/12) przychylił się do argumentacji organów podatkowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego