Zażalenie na nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności

Zażalenie na nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności czy skarga na czynności komornika nie wstrzymają niesłusznej egzekucji. Skuteczne może być jedynie powództwo opozycyjne, jeśli dłużnik ma podstawy do jego wniesienia.

Aktualizacja: 18.09.2015 07:16 Publikacja: 18.09.2015 06:10

Foto: 123RF

Celem egzekucji jest jak najszybsze wyegzekwowanie na rzecz wierzyciela należności od dłużnika. Wydawać by się więc mogło, że nie jest zasadne tworzenie regulacji sprzecznych z tym celem, które opóźnią lub wręcz uniemożliwią prowadzenie postępowania. Tak jednak nie jest. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego mogą bowiem zaistnieć okoliczności, które spowodują, że egzekucja będzie bezzasadna.

Warto też pamiętać, że katalog tytułów egzekucyjnych wymienionych w art. 777 k.p.c., którym sądy nadają klauzulę wykonalności, jest szeroki. Obejmuje on nie tylko orzeczenia sądowe, ale także akty notarialne, w których dłużnik dobrowolnie poddał się egzekucji, czy bankowe tytuły egzekucyjne uznane niedawno przez Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjne (wyrok z 14 kwietnia 2015 r., P 45/12). W przypadku zaś tytułów egzekucyjnych innych niż orzeczenia sądowe nie dochodzi do rozstrzygnięcia sporu prawnego. Sąd nadający klauzulę wykonalności bada je tylko pod kątem formalnym. Niezbędna jest więc regulacja, która pozwoli dłużnikowi bronić się przed niesłuszną egzekucją.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem