Reklama
Rozwiń

Niedozwolone klauzule i zapisy umowne

Stosowanie zapisów, które mocą wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiły do specjalnego rejestru, może narazić firmę na zarzut naruszania zbiorowych interesów konsumentów i grozić karą finansową.

Publikacja: 21.08.2015 03:00

Niedozwolone klauzule i zapisy umowne

Foto: 123RF

Chociaż stosowanie gotowych wzorców umów, ich ogólnych warunków albo regulaminów w stosunkach z konsumentami jest bardzo wygodne, to z drugiej strony obarczone pewnym ryzykiem. Istnieją bowiem przepisy, które wyraźnie wyłączają możliwość swobodnego kształtowania ich treści. A jest to związane z potrzebą ochrony tej strony, która w praktyce nie ma wpływu na zawartość podpisywanego kontraktu. O ile w stosunkach przedsiębiorca–przedsiębiorca decydująca jest zasada swobody umów i jeżeli firma podpisuje podsunięty jej wzorzec, nie czyniąc w nim żadnych zastrzeżeń, to jest to jej decyzja i nie może liczyć na żadną szczególną ochronę, tak w przypadku relacji firma–konsument jest inaczej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego