Reklama
Rozwiń

Nakaz zapłaty można kwestionować. Czasu jest niewiele

Przedsiębiorcy miewają dość często kłopoty z nakazem zapłaty. Zdarza się, że zostają nim zobowiązani do zapłaty powodowi (wierzycielowi) określonej kwoty pieniędzy. Jednocześnie są przekonani, że żądanie zawarte w pozwie kontrahenta było niesłuszne i pieniądze się mu nie należą. Warto więc wiedzieć, jaka jest procedura kwestionowania nakazu zapłaty.

Publikacja: 29.07.2015 06:00

Nakaz zapłaty można kwestionować. Czasu jest niewiele

Foto: ROL

Wyróżnia się dwa rodzaje postępowań, w których wydawane są nakazy zapłaty. Są to postępowania nakazowe oraz postępowania upominawcze.

Sąd wydaje nakaz zapłaty na wniosek powoda, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające żądanie są udowodnione załączonym do pozwu dokumentem urzędowym, zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem, wezwaniem dłużnika do zapłaty i jego pisemnym oświadczeniu o uznaniu długu lub też zaakceptowanym przez dłużnika żądaniem zapłaty zwróconym przez bank i niezapłaconym z powodu braku środków na rachunku bankowym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego