Aktualizacja: 10.06.2015 04:15 Publikacja: 10.06.2015 04:15
- Prowadząc działalność gospodarczą, korzystam z pracowników tymczasowych kierowanych przez agencję pracy tymczasowej. Czy pracownik tymczasowy w razie wypadku przy pracy może dochodzić roszczeń ode mnie? Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorstwa zabezpieczy mnie przed roszczeniami pracownika tymczasowego? – pyta czytelnik.
Zaznaczyć należy, że zgodnie z aktualną linią orzeczniczą pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej (wyrok NSA z 23 maja 2014 r., II FSK 765/13). Jednak, jak wynika z ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.), to pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki oraz korzysta z praw przysługujących pracodawcy w zakresie niezbędnym do zorganizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Ustawa nakłada na pracodawcę użytkownika szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednym z podstawowych jest obowiązek zapewnienia pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej (art. 14 ust. 2 ustawy). Poza tym to pracodawca użytkownik dostarcza pracownikowi tymczasowemu odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, zapewnia napoje i posiłki profilaktyczne, przeprowadza szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego oraz informuje o tym ryzyku (art. 9 ust. 2a).
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Usługa polega na dopasowaniu inwestycji klienta – lub zbudowaniu portfela od podstaw – do indywidualnej rekomendacji przygotowanej na podstawie jego z celów, sytuacji finansowej, wiedzy o rynku, doświadczenia, podejścia do ryzyka i tolerancji ewentualnych strat.
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Phishing, ataki DDoS i złośliwe oprogramowanie to stali bywalcy raportów dotyczących zagrożeń w sieci. Od lat są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców metodami, ale to nie znaczy, że sposób ich działania się nie zmienia.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Gdzie zdobyć wiedzę, która pomoże w zdobyciu patentu motorowodnego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas