Reklama
Rozwiń

Odszkodowania: roszczenia pracowników z agencji pracy tymczasowej

Zgodnie z aktualną linią orzeczniczą pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej.

Publikacja: 10.06.2015 04:15

- Prowadząc działalność gospodarczą, korzystam z pracowników tymczasowych kierowanych przez agencję pracy tymczasowej. Czy pracownik tymczasowy w razie wypadku przy pracy może dochodzić roszczeń ode mnie? Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorstwa zabezpieczy mnie przed roszczeniami pracownika tymczasowego? – pyta czytelnik.

Zaznaczyć należy, że zgodnie z aktualną linią orzeczniczą pracodawcą pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej (wyrok NSA z 23 maja 2014 r., II FSK 765/13). Jednak, jak wynika z ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608 ze zm.), to pracodawca użytkownik wykonuje obowiązki oraz korzysta z praw przysługujących pracodawcy w zakresie niezbędnym do zorganizowania pracy z udziałem pracownika tymczasowego. Ustawa nakłada na pracodawcę użytkownika szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednym z podstawowych jest obowiązek zapewnienia pracownikowi tymczasowemu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej (art. 14 ust. 2 ustawy). Poza tym to pracodawca użytkownik dostarcza pracownikowi tymczasowemu odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej, zapewnia napoje i posiłki profilaktyczne, przeprowadza szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy, przeprowadza ocenę ryzyka zawodowego oraz informuje o tym ryzyku (art. 9 ust. 2a).

RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Prawo w firmie
Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE. Chodzi o minimalny podatek dochodowy
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku