– Platforma Transferu Technologii to unikalny instrument, którego dotąd brakowało na polskim rynku. Będzie gromadził zasoby firm, które chcą udostępnić swoje innowacyjne rozwiązania oraz informacje o potrzebach podmiotów, które są zainteresowane ich pozyskaniem. Mechanizm wyszukiwania ułatwi kojarzenie dawców z biorcami technologii. To pierwszy krok do udanej wymiany wiedzy między firmami, a także między firmami a światem nauki, które często w Polsce działają obok siebie – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa w związku z uruchomieniem platformy.
Platforma Transferu Technologii jest oparta na tzw. modelu otwartych innowacji. Mogą z niej korzystać wynalazcy, jednostki naukowe, mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, a także duże firmy. Co istotne, dostęp do zgromadzonych tam zasobów jest bezpłatny, co oznacza, że nie trzeba płacić za samą możliwość przeglądania bazy albo zgłaszania własnych potrzeb. ARP ma zapewniać każdemu użytkownikowi usługi doradcze oraz profesjonalną pomoc przy wprowadzaniu ofert do baz platformy.
Dzięki PTT wynalazca ma możliwość zaprezentować swoją technologię szerokiemu gronu potencjalnych odbiorców i nawiązać współpracę z chętnymi do jej komercjalizacji. Przedsiębiorca, czyli biorca technologii, otrzymuje z kolei bezpośredni dostęp do innowacyjnych rozwiązań. Istotną cechą platformy jest także możliwość zgłoszenia za jej pośrednictwem zapotrzebowania na dany rodzaj technologii.
Obecnie PTT oferuje ponad 500 rozwiązań technologicznych z 12 branż:
- medycyna,
- biotechnologia i farmacja,
- energetyka i paliwa,
- górnictwo i hutnictwo,
- ochrona środowiska,
- branża drzewno-papiernicza,
- chemia,
- branża elektromaszynowa,
- branża spożywcza,
- budownictwo,
- opakowania i poligrafia,
- telekomunikacja/TCI.
Szczegółowe informacje o platformie można znaleźć na stronie www.ptt.arp.pl.
—mgk