Obrona interesu społecznego nie usprawiedliwia pisania nieprawdy

Publikujący w internecie działacz społeczny czy samorządowiec musi uważać na dochowanie staranności jak dziennikarz, a nawet bardziej. Argument, że bronił interesu społecznego nie usprawiedliwia pisania nieprawdy.

Publikacja: 23.05.2015 09:00

Obrona interesu społecznego nie usprawiedliwia pisania nieprawdy

Foto: www.sxc.hu

To sedno czwartkowego wyroku Sądu Najwyższego, które może być przestrogą dla ostrych polemistów w internecie, przekonanych, że poruszając ważkie społecznie problemy nie muszą zbytnio zważać czy wszystko co piszą jest prawdą.

Kwestia ta wynikła w typowej, można powiedzieć, sprawie o ochronę dóbr osobistych (tutaj renomy) jaką spółka z o.o. EKO Dolina spod Gdyni, będąca zakładem zagospodarowania odpadów dla kilu miejscowych gmin, wytoczyła Krzysztofowi T. Miejscowy działacz społeczny został pozwany za umieszczenie na platformie You Tube kilku filmików, których tytuły mówią bodaj wszystko: „Dolina Śmierci", „Gdynia tonie ", „Katastrofa Ekologiczna w Gdyni". Filmy przedstawiały teren w sąsiedztwie zakładu z kałużami z wydobywającymi się z nich się pęcherzykami gazu czy ciek wodny z ciemną smugą.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama