Reklama
Rozwiń

Przywrócenie do pracy: przymusowa przerwa w stażu a rekompensata

Sądowe orzeczenie o przywróceniu podwładnego na etat restytuuje stosunek pracy. Doprowadza więc do jego powstania na warunkach sprzed zakwestionowanego rozstania. Ale nie w pełnym zakresie.

Publikacja: 14.05.2015 06:10

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Pracownik zostanie przywrócony do pracy wskutek przegranego przez pracodawcę sporu z podwładnym, toczącego się wokół nieuzasadnionego lub niezgodnego z przepisami wypowiedzenia umowy (art. 45 § 1 k.p.) lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 k.p.). W obu przypadkach sąd ma prawo, stosownie do żądania pracownika, orzec o bezskuteczności wymówienia, a gdy doszło do rozwiązania angażu – o przywróceniu go do pracy.

Jeśli podejmie on pracę w wyniku przywrócenia, do okresu jego zatrudnienia wlicza się czas pozostawania bez zajęcia, za który przyznano mu wynagrodzenie. Może być ono wypłacone za miesiąc, dwa lub trzy miesiące. Wyjątkiem są pracownicy podlegający szczególnej ochronie, którym przysługuje ono za cały okres pozostawania bez etatu. W pozostałym zakresie czas pozostawania bez pracy nie stanowi przerwy skutkującej utratą uprawnień uzależnionych od ciągłości zatrudnienia (art. 51 § 1 i art. 57 § 4 k.p.).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego