Przywrócenie do pracy: przymusowa przerwa w stażu a rekompensata

Sądowe orzeczenie o przywróceniu podwładnego na etat restytuuje stosunek pracy. Doprowadza więc do jego powstania na warunkach sprzed zakwestionowanego rozstania. Ale nie w pełnym zakresie.

Publikacja: 14.05.2015 06:10

Pracownik zostanie przywrócony do pracy wskutek przegranego przez pracodawcę sporu z podwładnym, toczącego się wokół nieuzasadnionego lub niezgodnego z przepisami wypowiedzenia umowy (art. 45 § 1 k.p.) lub jej rozwiązania bez wypowiedzenia (art. 56 § 1 k.p.). W obu przypadkach sąd ma prawo, stosownie do żądania pracownika, orzec o bezskuteczności wymówienia, a gdy doszło do rozwiązania angażu – o przywróceniu go do pracy.

Jeśli podejmie on pracę w wyniku przywrócenia, do okresu jego zatrudnienia wlicza się czas pozostawania bez zajęcia, za który przyznano mu wynagrodzenie. Może być ono wypłacone za miesiąc, dwa lub trzy miesiące. Wyjątkiem są pracownicy podlegający szczególnej ochronie, którym przysługuje ono za cały okres pozostawania bez etatu. W pozostałym zakresie czas pozostawania bez pracy nie stanowi przerwy skutkującej utratą uprawnień uzależnionych od ciągłości zatrudnienia (art. 51 § 1 i art. 57 § 4 k.p.).

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne