Aktualizacja: 06.03.2015 07:32 Publikacja: 06.03.2015 02:00
Foto: www.sxc.hu
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 marca 2014 r., II OSK 2413/12.
Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, działając na podstawie art. 71a ust. 4 ustawy – Prawo budowlane (p.b.), nakazał spółce przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania części handlowo-biurowej w budynku, użytkowanej obecnie na działalność sportowo-rekreacyjną (siłownia i sala fitness). Z projektu budowlanego stanowiącego załącznik do decyzji o pozwoleniu na budowę wynika, że profil funkcji handlowych w ww. budynku obejmował sklepy branży odzieżowej, galanteryjnej, obuwniczej, kawiarnię itp., nie zaś siłownię i klub fitness. Organ ustalił, że zarówno zmiana sposobu użytkowania lokalu, jak i wykonane roboty budowlane zostały zrealizowane samowolnie, czym zmieniono m.in. warunki bezpieczeństwa pożarowego i higieniczno-sanitarne. Pomimo wstrzymania użytkowania przedmiotowej części obiektu i wezwania organu spółka nie przedstawiła kompletu wymaganych dokumentów i nadal użytkowała siłownię i salę fitness.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Rząd chce ukrócić patologie na rynku odzieży, obuwia i płynnego betonu. Przewóz takich towarów ma być ściśle nadzorowany systemem SENT.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Ułatwienia dla podatników, zmniejszenie kar w obrocie gospodarczym i skrócenie terminu przedawnienia, a także: ograniczenie tymczasowego aresztowania, zrównanie formy elektronicznej z papierową i milczące załatwienie sprawy przy opieszałości urzędników. Co jeszcze planuje zespół Rafała Brzoski?
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W gdańskiej dzielnicy Młyniska mieszkania staniały od listopada niemal o 12 proc. Na Starym Mieście w Krakowie zdrożały o niespełna 4 proc. - wynika z analiz Rankomat.pl i Rentier.io.
Członkowie władz spółki, która kwalifikuje się do upadłości, mogą odpowiadać odszkodowawczo, nawet jeśli nie można ich obciążyć rygorami prawa upadłościowego za niezgłoszenie upadłości.
Najwyższa Izba Kontroli w kolejnych raportach ujawnia nieprawidłowości, do których zaskakująco często dochodzi w spółkach komunalnych.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ingerencja organu nadzoru w uchwałodawstwo gminne może mieć miejsce tylko, gdy doszło do naruszenia prawa, a nie np. zasad celowości czy gospodarności.
Gdy wnioskodawca powołuje się na ogólne prawo do informacji publicznej, a istnieje inna szczególna podstawa do udostępnienia żądanych danych, np. ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku, to należy jej udzielić w tym innym trybie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas