Może nastąpić wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela

Publikacja: 11.02.2015 01:00

Magdalena Sikora, aplikant radcowski, Dittmajer i Wspólnicy

Magdalena Sikora, aplikant radcowski, Dittmajer i Wspólnicy

Foto: Rzeczpospolita

- Ubezpieczyłem lokal, w którym prowadzę działalność gospodarczą (pizzerię). Na skutek pożaru spowodowanego zapaleniem się sadzy w kominie (odprowadzającym spaliny z pieca do pizzy opalanego węglem) doszło do spalenia się części wyposażenia pizzerii. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, wskazując na wyłączenie odpowiedzialności. Czy miał rację? W jakich jeszcze sytuacjach ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania?

W celu ustalenia, czy ubezpieczyciel podjął słuszną decyzję o odmowie wypłaty odszkodowania, trzeba się zapoznać z treścią umowy ubezpieczenia. Nie wszystkie postanowienia tej umowy zawarte są w polisie, najczęściej są tam tylko te najważniejsze, jak przedmiot i okres ubezpieczenia czy wysokość składek. W celu zapoznania się z resztą postanowień dobrowolnych ubezpieczeń mienia należy zajrzeć do ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU), stanowiących integralną część umowy. To właśnie w OWU ubezpieczyciel precyzuje treść umowy – m.in. określa zakres swojej odpowiedzialności oraz wskazuje zdarzenia i działania, za które odpowiedzialności nie ponosi.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem