Wypadek przy pracy: protokół, ani uraz nie podlegają przedawnieniu

Roszczenie o ustalenie, że zdarzenie było wypadkiem przy pracy, nie przedawnia się. Nawet kilka lat po nim pracownik może się domagać sporządzenia protokołu. Jednak im dalej od zdarzenia, tym większe trudności dowodowe.

Publikacja: 30.01.2015 05:00

Wypadek przy pracy: protokół, ani uraz nie podlegają przedawnieniu

Foto: www.sxc.hu

- W marcu 2013 r. pracownika wykonującego prace montażowe poraził prąd. Nie sporządziłem protokołu z wypadku, ponieważ nie przebywał wtedy na zwolnieniu lekarskim. Obecnie jednak odczuwa dolegliwości, a lekarz wiąże przyczynę m.in. z porażeniem prądem. Przebywał na zwolnieniu lekarskim od 30 listopada do 27 grudnia 2014 r., a następnie otrzymał orzeczenie, z którego wynika, że jego dolegliwości mogą być w związku przyczynowo- -skutkowym ze zdarzeniem z marca 2013 r. Pracownik wystąpił z żądaniem wydania protokołu powypadkowego, choć od zdarzenia upłynęło około 22 miesięcy. Czy mam taki obowiązek? Czy jeśli odmówię, podwładny może wystąpić do sądu? Czy prawo żądania sporządzenia protokołu nie przedawniło się? Pracownik zamierza uzyskać świadczenie za doznany uszczerbek na zdrowiu. Czy mam przekazać dokumentację z wypadku (z protokołem) pracownikowi czy ZUS? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama