Reklama
Rozwiń

Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych

Publikacja: 21.01.2015 01:00

Tworząc przewodnik, chcieliśmy przekazać nestorom narzędzia pozwalające im na samodzielną diagnozę g

Tworząc przewodnik, chcieliśmy przekazać nestorom narzędzia pozwalające im na samodzielną diagnozę gotowości sukcesyjnej i opracowanie planu działań na rzecz zmiany pokoleniowej – mówi Ewa Zielińska, kierownik merytoryczny projektu.

Foto: Rzeczpospolita

- W jaki sposób zrodził się pomysł przygotowania narzędzi wspierających planowanie sukcesji w firmach rodzinnych z sektora MSP?

„Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych" jest odpowiedzią na trend o charakterze gospodarczym i demograficznym. W perspektywie najbliższych dziesięciu lat przeprowadzenie sukcesji planuje 58 proc. polskich firm rodzinnych. W naszym kraju jest ona zjawiskiem stosunkowo nowym, a jednocześnie długotrwałym i wieloaspektowym. Często wiąże się z opracowaniem lub aktualizacją strategii firmy oraz zmianami organizacyjnymi, obejmującymi strukturę organizacyjną i sposób realizacji procesów biznesowych. Nierzadko przy okazji sukcesji dochodzi do przekształceń formy prawnej przedsiębiorstwa, a także zmian własnościowych, związanych z aspektami podatkowymi. Szalenie istotny jest właściwy wybór i wdrożenie sukcesora lub sukcesorki do nowej roli. Następca założyciela firmy w kilka lat musi uzyskać taką wiedzę i umiejętności, jakie nestor gromadził przez 20–30 lat swojej działalności biznesowej.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego