Aktualizacja: 21.01.2015 01:00 Publikacja: 21.01.2015 01:00
Tworząc przewodnik, chcieliśmy przekazać nestorom narzędzia pozwalające im na samodzielną diagnozę gotowości sukcesyjnej i opracowanie planu działań na rzecz zmiany pokoleniowej – mówi Ewa Zielińska, kierownik merytoryczny projektu.
Foto: Rzeczpospolita
- W jaki sposób zrodził się pomysł przygotowania narzędzi wspierających planowanie sukcesji w firmach rodzinnych z sektora MSP?
„Przewodnik po sukcesji w firmach rodzinnych" jest odpowiedzią na trend o charakterze gospodarczym i demograficznym. W perspektywie najbliższych dziesięciu lat przeprowadzenie sukcesji planuje 58 proc. polskich firm rodzinnych. W naszym kraju jest ona zjawiskiem stosunkowo nowym, a jednocześnie długotrwałym i wieloaspektowym. Często wiąże się z opracowaniem lub aktualizacją strategii firmy oraz zmianami organizacyjnymi, obejmującymi strukturę organizacyjną i sposób realizacji procesów biznesowych. Nierzadko przy okazji sukcesji dochodzi do przekształceń formy prawnej przedsiębiorstwa, a także zmian własnościowych, związanych z aspektami podatkowymi. Szalenie istotny jest właściwy wybór i wdrożenie sukcesora lub sukcesorki do nowej roli. Następca założyciela firmy w kilka lat musi uzyskać taką wiedzę i umiejętności, jakie nestor gromadził przez 20–30 lat swojej działalności biznesowej.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas