Na czym polega odstąpienia i odstępne w kontrakcie

Kontrahenci, nawet gdy zawierają umowę, nie muszą być pewni, czy jej wykonanie stanie się opłacalne. Dlatego dobrze jest się zabezpieczyć.

Publikacja: 07.01.2015 05:55

Na czym polega odstąpienia i odstępne w kontrakcie

Foto: Rzeczpospolita

Wiele zależy od zmieniających się warunków gospodarczych. Dlatego jednym z rozwiązań jest zawarcie umowy przedwstępnej i dopiero po jakimś czasie właściwej umowy przyrzeczonej. Druga możliwość to zawarcie już wcześniej głównej umowy – wiążącej obie strony, z zastrzeżeniem na rzecz jednego lub obu kontrahentów prawa odstąpienia.

Polega ono na tym, że uprawnionym stronom przysługuje w określonym w umowie terminie prawo odstąpienia od zawartej umowy. Aby było ono ważne, odstępujący musi drugiej stronie złożyć konkretne oświadczenie. Nie ma określonej, wymaganej ustawowo formy takiego oświadczenia. Ważna jest forma głównej umowy. Jeżeli była pisemna, pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi, pisemna z datą pewną lub był to akt notarialny – oświadczenie musi mieć formę pisemną (jednak nie jest wymagana jego bardziej rozbudowana forma). Po złożeniu odpowiedniego oświadczenia umowa jest uważana za niezawartą. Jednak w przypadku, gdy strony wzajemnie sobie już coś świadczyły, to ich świadczenia wzajemnie muszą być zwrócone w stanie niezmienionym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zmiana jakiegoś świadczenia była konieczna. Podobnie, za świadczone usługi i za korzystanie z rzeczy po odstąpieniu od umowy należy się drugiej stronie wynagrodzenie. Strony powinny w umowie określić podstawę do określenia jego wysokości. Jeżeli tego nie zrobią, to zostanie oszacowane na podstawie wskaźników rynkowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki