Reklama
Rozwiń

Mniejsza opłata za użytkowanie wieczyste gdy gmina utrudnia budowę

Jeżeli gmina, właściciel gruntu oddanego w użytkowanie utrudnia uzyskanie pozwolenia na budowę, może być to podstawą zmniejszenia opłaty rocznej na podstawie art. 5 kodeksu cywilnego, czyli zasad współżycia społecznego.

Publikacja: 05.12.2014 02:00

Czego dotyczył spór

Spółka V. F. w 2000 r. w przetargu kupiła od miasta st. Warszawy prawo użytkowania wieczystego ponad półhektarowej, atrakcyjnej działki w okolicach warszawskich Łazienek, wycenionej na ponad 8 mln zł. Zapłaciła 25 proc. ceny jako pierwszą opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego i przez kilka kolejnych lat uiszczała opłaty roczne w wyskości 250 tys. zł. Przez ten czas nie mogła jednak rozpocząć budowy. W trakcie uzyskiwania pozwolenie na budowę (ale i później) trafiła bowiem na wiele utrudnień ze strony miasta. W 2008 r. gmina wystąpiła nawet o unieważnienie umowy o oddaniu działki w użytkowanie wieczyste. Wtedy spółka odmówiła zapłaty kolejnej opłaty rocznej. To spowodowało, że miasto wystąpiło z pozwem o zapłatę tej kwoty (o opłaty za kolejne lata toczą się inne procesy).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji