Zwolnienie dyscyplinarne a szkoda pracodawcy

Szef może rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia z osobą, która popełniła ciężkie przestępstwo na jego szkodę, nawet jeśli sąd odstąpił od wymierzenia jej kary.

Publikacja: 26.11.2014 05:50

Zwolnienie dyscyplinarne a szkoda pracodawcy

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Sąd odstąpił od wymierzenia kary pracownikowi, który podrobił dokumentację magazynową. Po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie karnej wręczyliśmy temu podwładnemu dyscyplinarkę. Powołaliśmy się na fakt popełnienia przez niego przestępstwa uniemożliwiającego kontynuację stosunku pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku magazyniera. Do jego zadań należało bowiem prawidłowe wypełnianie tej dokumentacji. Pracownik nie zgodził się z tą decyzją i odwołał do sądu pracy. W uzasadnieniu pozwu wskazał, że nie został skazany prawomocnym wyrokiem. Do pozwu nie załączył jednak odpisu tego wyroku. Wskazał, że nie mieliśmy prawa zwolnić go dyscyplinarnie. Czy postąpiliśmy zgodnie z prawem? Jakie argumenty możemy podnieść w procesie o odszkodowanie za nielegalne rozstanie z pracownikiem w trybie natychmiastowym, aby zwiększyć swoje szanse na wygraną? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama