Chodzi o przepisy regulujące wypłatę dofinansowania na wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy niepełnosprawnego i jego szkolenia oraz dofinansowania rozbudowy zakładów pracy chronionej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
– Cieszę się, że znamy z wyprzedzeniem projekty aktów wykonawczych, tym bardziej że Sejm obecnie w trybie pilnym pracuje nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ma zacząć obowiązywać już 1 stycznia 2015 r. – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes Obpon.org, organizacji zrzeszającej pracodawców osób niepełnosprawnych.
Brakuje najważniejszego projektu w sprawie dofinansowań do pensji
Chodzi o implementację rozporządzenia 651/2014 Komisji Europejskiej z 17 czerwca 2014 r., uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym.
Nowela przewiduje m.in., że pracodawcy będą mogli się starać po zmianach o wypłatę 56 tys. zł dofinansowania na dostosowanie stanowiska do potrzeb niepełnosprawnego nie tylko wówczas, gdy taką osobę skieruje do zatrudnienia powiatowy urząd pracy, ale także gdy to jest już etatowy pracownik danej firmy.
Pośredniaki dostaną na ten cel w przyszłym roku przeszło 700 mln zł z PFRON. Warunkiem otrzymania wsparcia będzie obietnica przedsiębiorcy zatrudniania niepełnosprawnego na dofinansowanym stanowisku przez kolejne trzy lata.
Zmienią się także zasady obliczania tzw. efektu zachęty przy rotacji niepełnosprawnych pracowników. Do tej pory było tak, że przedsiębiorca, który chciał uzyskać dofinansowanie z PFRON, musiał udowodnić, że zatrudnienie tej osoby spowodowało nie tylko zwiększenie liczby pracowników ogółem, ale także zwiększenie zatrudnienia w grupie niepełnosprawnych.
Po zmianach wystarczy udowodnić wzrost ogólnej liczby pracowników. Będzie więc łatwiej dostać dofinansowanie z PFRON do wynagrodzenia nowego niepełnosprawnego.
Sieradzka zauważa jednak, że choć czwarty projekt w tej sprawie został dołączony do rządowej nowelizacji przepisów, która trafiła do Sejmu, to nie ukazał się on jeszcze oficjalnie na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej czy Rządowego Centrum Legislacji. – Jest to najważniejszy ze wszystkich aktów wykonawczych do nowych przepisów. Mam nadzieję, że niedługo zobaczymy także ten projekt i nie będzie zaskoczenia.