Wszystko za sprawą Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości działających na terenie Warszawy, które otwierają się m.in. na licealistów, studentów i inne osoby, które chciałyby w przyszłości rozpocząć przygodę z biznesem. Chodzi o to, że osoby takie mogą teraz dołączyć do społeczności tzw. start-upów bez potrzeby formalnego rozpoczynania działalności. Nowy program został stworzony dla osób, które nie czują się jeszcze na siłach, aby założyć własną firmę, ale chcą się inspirować i korzystać z wiedzy tych, którym udało się osiągnąć sukces. Pakiet AIP Light, bo tak nazywa się nowy program, składa się z kilku elementów, które pozwolą zaistnieć w świecie przedsiębiorczości i przygotować się do prowadzenia biznesu.
Co prawda wersja AIP Light nie daje pełnego dostępu do usługi Start-up, oferowanej przez inkubatory akademickie, czyli nie ma tu możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach określonych w regulaminach AIP, ani korzystania z obsługi prawnej oraz księgowej, ale daje szansę podpatrywania tego, co dzieje się w istniejących i zakładanych firmach, prowadzenia rozmów z osobami, którym już udało się rozkręcić własny biznes. Uczestnik programu może również liczyć na zaproszenia na wszystkie wydarzenia z cyklu StartUp Training i StartUp Mentoring. Ponadto zyskuje on możliwość uczestniczenia w spotkaniach StartUp Mixer, na których da się pozyskać pieniądze na rozwój pomysłu biznesowego w najprostszym modelu inwestycji w Polsce – 100 tys. z funduszu AIP Seed Capital za 15 proc. udziałów w nowo tworzonej firmie.
– Chcemy przyspieszyć start młodych ludzi w świat biznesu. Cieszy nas misja powiększania polskiej społeczności młodych przedsiębiorców. Teraz chcemy dać szansę również tym, którzy niekoniecznie mają sprecyzowaną wizję swojego start-upu, ale już chcą rozwijać swoje kompetencje biznesowe. Mamy nadzieję, że zdobyta w Inkubatorach AIP wiedza pomoże zrealizować im szybciej marzenia o własnym projekcie – podsumowuje Jacek Aleksandrowicz, prezes Inkubatorów AIP.
Program AIP Light dostępny jest obecnie wyłącznie w warszawskich AIP. Koszt uczestnictwa to 150 zł miesięcznie. Inkubatory w Warszawie działają przy następujących uczelniach:
Wsparcie dla startupów
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości to praktyczna szkoła prowadzenia biznesu dla tzw. start-upów (zakładanych firm). AIP umożliwia przetestowanie pomysłu na rynku na preferencyjnych warunkach i bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej lub spółki. Daje także szansę uzyskania finansowania na rozwój w najprostszym modelu inwestycji: 100 tys. zł za 15 proc. udziałów w nowej firmie. Na sieć AIP składa się obecnie 50 inkubatorów i społeczność ponad 1500 tworzonych firm. Warto jednak zaznaczyć, że od 2004 r. dzięki AIP powstało na rynku już ponad 7 tys. przedsiębiorstw, m.in.: PhotoBlog.pl, MISBHV, Key2Print, Glov. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.inkubatory.pl.