Nie.

Zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej: p.f.) w aptekach ogólnodostępnych prowadzony jest detaliczny obrót produktami leczniczymi (art. 68 ust. 1 p.f.). Obrót hurtowy takimi produktami mogą prowadzić wyłącznie hurtownie farmaceutyczne oraz składy celne i konsygnacyjne (art. 72 ust. 1 p.f.). Definicja obrotu hurtowego została zawarta w art. 72 ust. 3 p.f. Zgodnie z tym przepisem obrót hurtowy obejmuje wszelkie działania polegające na zaopatrywaniu się, przechowywaniu, dostarczaniu lub eksportowaniu produktów leczniczych, prowadzone z ich wytwórcami lub importerami bądź z przedsiębiorcami zajmującymi się obrotem hurtowym i aptekami, z wyłączeniem bezpośredniego zaopatrywania ludności. Pojęcie obrotu hurtowego powiązano zatem z podmiotami uczestniczącymi w tym obrocie, a nie z ilością produktów będących przedmiotem obrotu.

W p.f. zastrzeżono, że podjęcie działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia hurtowni farmaceutycznej bądź apteki wymaga uzyskania odpowiedniego zezwolenia. W przypadku hurtowni wydaje je główny inspektor farmaceutyczny. Natomiast zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej udziela wojewódzki inspektor farmaceutyczny. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku ?z 22 maja 2014 r. (sygn. II GSK 491/13) zwrócił uwagę, że zezwolenie na prowadzenie hurtowni nie może być udzielone przedsiębiorcy, który prowadzi lub wystąpił z wnioskiem o zezwolenie na prowadzenie apteki (art. 80 ust. 1 pkt 3 p.f.). Natomiast hurtownik nie uzyska zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej (art. 101 pkt 3 p.f.). Ten sam przedsiębiorca nie może więc równocześnie prowadzić apteki ogólnodostępnej i hurtowni. W przypadku posiadania zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej nie można podejmować działań stanowiących obrót hurtowy, a w tym sprzedawać leków innym aptekom.

podstawa prawna: art. 68 ust. 1, art. 72 ust. 1 i 3, art. 74 ust. 1, art. 80 ust. 1 pkt 3, art. 99, art. 101 pkt 3 ustawy z 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.)