Prowadzenie działalności leczniczej wiąże się nie tylko ?z możliwością wyrządzenia szkody pacjentowi czy tradycyjnymi zdarzeniami, które mogą przydarzyć się każdemu przedsiębiorcy, jak pożar czy włamanie do gabinetu. Istnieją też specyficzne ryzyka, właściwe dla wykonywania zawodu lekarza. Oferta zakładów ubezpieczeń podąża w ślad za tymi ryzykami.

Podmioty lecznicze często dysponują kosztownym sprzętem, który wyłączony jest ze standardowego ubezpieczenia majątku przedsiębiorstwa. Zniszczenie czy kradzież tego sprzętu może uniemożliwić wykonywanie świadczeń.

- Lekarze powinni pamiętać o ubezpieczeniu sprzętu elektronicznego medycznego od wszystkich ryzyk – radzi Andrzej Olechniewicz z Warty. – Może ono obejmować np. aparaty USG, endoskopy czy nawet nowoczesne fotele lekarskie czy stomatologiczne. Ochrona dla sprzętu elektronicznego oparta na wyjątkowej formule „od wszystkich" ryzyk oznacza, że ubezpieczenie obejmuje wszystkie ryzyka standardowej polisy (np. pożar, powódź itp.) oraz inne, które nie zostały wyraźnie wyłączone w katalogu włączeń.

To oznacza, że ubezpieczenie zagwarantuje ochronę  np. w przypadku awarii ubezpieczonego sprzętu wskutek zalania herbatą , przepięcia czy też kradzieży lub dewastacji. W ramach tego ubezpieczenia ubezpieczyciel pokrywa szkody również powstałe w wyniku upuszczenia lub błędu w obsłudze.

Gabinety lekarskie mogą również ubezpieczyć leki na wypadek, gdy popsują się ?w związku z niezachowaniem odpowiedniej temperatury. W praktyce chodzi o przypadki, gdy dojdzie do awarii chłodziarki czy przerwy w dostawie energii i w efekcie szczepionki lub leki stracą swoje właściwości.

Lekarze na kontrakcie mogą zabezpieczyć się na wypadek niezdolności do pracy. Choroba czy wypadek mogą uniemożliwić im wykonywanie zawodu, a tym samym wpłynąć negatywnie na stan ich finansów. Dzięki ubezpieczeniu lekarz na kontrakcie może zapewnić sobie dodatkowe pieniądze na czas niezdolności do pracy, uzupełniając świadczenia wypłacane przez ZUS. Taka polisa przyda się, gdy zachodzi konieczność pokrywania kosztów stałych, a nie ma możliwości zarabiania, trzeba opłacać raty leasingowe za sprzęt medyczny czy wynajmować gabinet. Przydatną opcją, zwłaszcza dla lekarzy specjalizacji szczególnie narażonych na procesy, jest ubezpieczenie ochrony prawnej. Dzięki tej polisie zakład bierze na siebie wydatki związane ?z dochodzeniem praw w postępowaniu sądowym i administracyjnym, ponosi koszt radcy prawnego, postępowania sądowego (w tym wpisu sądowego), powołania biegłych, tłumacza przysięgłego. W przypadku ofert adresowanych specjalnie do lekarzy dodatkową zaletą jest ułatwienie dostępu do adwokatów specjalizujących się w prawie medycznym.