Nie.
W art. 73 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) przewidziano, że strona ma prawo wglądu w akta sprawy oraz sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Czynności te powinny być dokonywane w lokalu organu administracji w obecności pracownika tego organu. Organ może także zapewnić stronie dostęp do akt w swoim systemie teleinformatycznym, po wymaganej przez przepisy identyfikacji strony.
Strona, która chce przeglądać akta postępowania oraz sporządzać z nich samodzielnie notatki, kopie i odpisy, nie musi wskazywać powodów, dla których ma zamiar korzystać z tych uprawnień. Przyjmuje się również, że brak podstaw prawnych do odmówienia stronie sporządzania kopii tych pism za pomocą kserokopiarki. Organ może stworzyć możliwość sporządzania kopii np. w punkcie usługowym działającym w budynku urzędu (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ?w Krakowie z 7 marca 2014 r., II SA/Kr 49/14).
Jak zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lutego 2014 r. (sygn. I OSK 1806/12), z powyższej regulacji nie można jednak wywodzić, aby strona mogła się domagać w sposób wiążący dla organu udostępnienia jej akt sprawy poprzez sporządzenie przez organ kserokopii znajdujących się ?w aktach dokumentów bądź poprzez sporządzenie kserokopii całości akt sprawy.
Strona może sama sporządzać kserokopie dokumentów z akt sprawy, ale nie może żądać, aby takie kserokopie wykonywał i dostarczał jej organ. Sporządzanie notatek czy odpisów z akt postępowania ustawodawca pozostawił bowiem stronie, niezależnie od rodzaju użytych do tego środków technicznych.
Na podstawie art. 73 § 2 k.p.a. strona może także żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy bądź wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, jeżeli jest to uzasadnione jej ważnym interesem. Jest to jednak jej inne uprawnienie, o odmiennym zakresie niż wskazane wyżej prawo do przeglądania akt postępowania. Organ może odmówić uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy bądź wydania uwierzytelnionych odpisów z akt ze względu na brak ważnego interesu strony.
podstawa prawna: art. 73–74 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 267 ze zm.)