Nie.
W art. 28 ust. 2 ustawy ?z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: p.b.) przewidziano, że stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Przepis ten stanowi więc wyjątek od reguły zawartej w art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
Zgodnie z art. 3 pkt 20 p.b. przez obszar oddziaływania obiektu należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie odrębnych przepisów, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu danego terenu. O posiadaniu statusu strony ?w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę decyduje więc konkretny przepis powszechnie obowiązującego prawa administracyjnego wprowadzający ograniczenie w zagospodarowaniu określonego terenu. W orzecznictwie podkreśla się, że znaczenie pojęcia „oddziaływanie obiektu" musi być ustalane przy każdej inwestycji budowlanej, na podstawie indywidualnych cech obiektu i jego przeznaczenia (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2014 r., II OSK 2560/12).
Przymiot strony w postępowaniu ?o pozwolenie na budowę nie przysługuje według kryterium geograficznego, tylko ze względu na bycie właścicielem nieruchomości położonej w sąsiedztwie działki, na której ma być prowadzona inwestycja. Do uzyskania statusu strony tego postępowania konieczne jest bowiem, aby planowana inwestycja oddziaływała na daną nieruchomość ?w sposób ograniczający jej zagospodarowanie (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ?z 30 stycznia 2014 r., II SA/Sz 996/13).
podstawa prawna: art. 3 pkt 20, art. 28 ust. 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 1409 ze zm.)
podstawa prawna: art. 28 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r. poz. 267 ze zm.)