- Wykupiłem dwutygodniowy wyjazd zagraniczny. Zgodnie ?z umową miałem być zakwaterowany w hotelu 3-gwiazdkowym. Tymczasem hotel, w którym mnie umieszczono, miał tylko ?dwie gwiazdki. Oczywiście, żeby nie psuć sobie całkowicie wyjazdu, musiałem zgodzić się na takie warunki. Czy po powrocie mogę domagać się czegoś od biura podróży?

W opisywanym przypadku jest jasne, że organizator turystyki nie wywiązał się należycie z zawartej umowy. ?W związku z tym można domagać się od niego odszkodowania. Zgodnie bowiem z art. 11a ustawy o usługach turystycznych (DzU z 2014 r., poz. 196) organizator turystyki odpowiada za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy ?o świadczenie usług turystycznych, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie było spowodowane wyłącznie:

- działaniem lub zaniechaniem klienta,

- ?działaniem lub zaniechaniem osób trzecich, nieuczestniczących w wykonywaniu usług przewidzianych w umowie, jeżeli tych działań lub zaniechań nie można było przewidzieć ani uniknąć,

- ?siłą wyższą.

Co istotne, w myśl art. 11b nie można w drodze umowy wyłączyć lub ograniczyć tej odpowiedzialności, poza wyjątkami wskazanymi w samej ustawie. A mowa jest tam o ograniczeniu odpowiedzialności w dwóch przypadkach. Mianowicie wówczas, gdy określa to umowa międzynarodowa oraz sytuacja, gdy organizator w umowie z klientem ograniczył odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usług w czasie imprezy turystycznej do dwukrotności ceny imprezy turystycznej względem każdego klienta. To ostatnie ograniczenie nie może jednak dotyczyć szkód ?na osobie. Ponadto należy pamiętać, że wyłączenie odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy nie zwalnia organizatora turystyki z obowiązku udzielenia w czasie trwania imprezy pomocy poszkodowanemu klientowi.

W opisywanym przypadku konsument ma prawo żądać obniżenia kosztów wycieczki poprzez zwrot części jej ceny. Przy ustalaniu kwoty tej obniżki warto skorzystać z tzw. karty frankfurckiej (dostępna np. na www.uokik.gov.pl). Chociaż ?nie jest to żaden wiążący akt prawny, to w praktyce biura podróży, a nawet sądy właśnie do niej się odwołują. Reklamację należy złożyć na piśmie. Przedsiębiorca ma 30 dni, aby się do niej ustosunkować. Jeżeli nie zrobi tego w tym terminie, uznaje się, że reklamację zaakceptował. Wtedy należy go wezwać do zwrotu pieniędzy w wyznaczonym przez siebie terminie.

—mgk