Dla osób prowadzących działalność gospodarczą ogromne znaczenie ma natychmiastowy dostęp do firmowych pieniędzy, dlatego przedsiębiorcy decydują się najczęściej na lokaty krótkoterminowe. W ich przypadku korzystnym rozwiązaniem mogą być lokaty jednodniowe, pozwalające na nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków bez utraty odsetek, których jednak nie ma na rynku zbyt wiele. Z najnowszego zestawienia lokat przygotowanego przez Tax Care wynika, że lokaty jednodniowe oferują obecnie cztery spośród 27 banków, które wzięły udział w ankiecie: Bank BGŻ, Bank Millennium, BIZ Bank (d. FM bank) oraz Idea Bank. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się oferta Idea Banku, który proponuje mikroprzedsiębiorcom oprocentowanie wynoszące 4 proc. w skali roku. Jednodniowe lokaty są dostępne dla wszystkich klientów Idea Banku posiadających w nim rachunek, a założyć je można na maksymalnie 20 tys. złotych. Stawki pozostałych banków w tej grupie lokat są już mniej atrakcyjne i wynoszą: 1,5 proc. (BIZ Bank), 1,2 proc. (Bank Millennium) i 0,93 proc. (Bank BGŻ) >patrz tabela 1.
Ścisła czołówka
Idea Bank wiedzie prym także w przypadku stawek oprocentowania dla lokat zakładanych na miesiąc – przedsiębiorcy otrzymają w tym banku 5 proc. w skali roku. Warto dodać, że jest to obecnie najlepsza pod względem oprocentowania oferta depozytowa na rynku, i to nie tylko wśród lokat dla prowadzących działalność gospodarczą, ale także w porównaniu z ofertą dla zwykłych osób fizycznych. Na taką stawkę oprocentowania ?w Idea Banku mogą liczyć nowi klienci, a na lokacie można umieścić do 20 tys. złotych. Kolejny bank z piątki najlepszych lokat miesięcznych dla przedsiębiorców – Meritum Bank – oferuje przedsiębiorcom oprocentowanie 2,7 proc. w skali roku, ?a za nim znajdują się jeszcze: BNP Paribas Bank (2,4 proc.), BOŚ Bank (2,25 proc.) i Toyota Bank (2 proc.). W przypadku BNP Paribas Banku stawka 2,4 proc. oferowana jest klientom, którzy założą lokatę przez internet – dla przedsiębiorców, którzy zrobią to w oddziale, stawka obniża się z 2,4 proc., o 0,4 pkt proc. ?Z kolei średnie oprocentowanie dla lokat miesięcznych wynosi 1,73 proc. >patrz tabela 2.
W przypadku lokat kwartalnych prowadzenie przejmuje BIZ Bank, który proponuje przedsiębiorcom 3,35 proc w skali roku. Kolejne miejsca w pierwszej piątce zajmują: Alior Bank (3,2 proc.), Idea Bank (3 proc.), Meritum Bank (2,8 proc.) i BNP Paribas Bank (2,5 proc.). Ten ostatni, podobnie jak w przypadku lokat miesięcznych, oferuje wyższą stawkę dla depozytów zakładanych przez internet – dla lokat kwartalnych w oddziale oprocentowanie wynosi 2,1 proc. Z kolei lokata w Alior Banku po trzech miesiącach odnawia się automatycznie już z oprocentowaniem 1,5 proc. Średnie oprocentowanie dla depozytów kwartalnych wynosi natomiast 1,97 proc. >patrz tabela 3.
W ścisłej czołówce lokat półrocznych znajdują się BIZ Bank (oprocentowanie 3,51 proc. w skali roku), Idea Bank (3,05 proc.) ?i Meritum Bank (2,9 proc.), a średnie oprocentowanie w tej grupie depozytów wynosi 1,99 proc. W przypadku lokat rocznych pierwsze dwa miejsca zajmują ponownie BIZ Bank i Idea Bank (oprocentowanie odpowiednio 3,65 proc. i 3,15 proc.), natomiast na trzeciej pozycji uplasował się Toyota Bank (3,1 proc.). W tej grupie średnia stawka oprocentowania to 2,16 proc. >patrz tabela 4 i 5.
Jak jest z podatkiem
Banki w większości przypadków traktują zysk z lokat dla przedsiębiorców jako przychód z działalności gospodarczej, co w praktyce oznacza, że nie potrącają od takich depozytów podatku Belki, pozostawiając rozliczenia z fiskusem w gestii przedsiębiorcy. O wysokości podatku dochodowego decyduje przede wszystkim wybrana przez przedsiębiorcę forma opodatkowania działalności gospodarczej. Faktyczna wysokość tego podatku może być sporo niższa niż w przypadku zryczałtowanego podatku od zysków kapitałowych. Możliwa jest także sytuacja, w której przedsiębiorca nic nie będzie winien fiskusowi.
Lokaty jednodniowe pozwalają na nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków bez utraty odsetek
Jeśli przedsiębiorca rozlicza się według skali podatkowej ?i jego roczny dochód nie przekracza kwoty pierwszego progu (85 528 zł), obowiązuje go 18-proc. stawka podatku. W takiej sytuacji zysk z lokaty byłby już wyjściowo obłożony niższą ?o 1 pkt proc. stawką podatku, niż w przypadku lokaty założonej przez osobę indywidualną. Należy jednak pamiętać, że przedsiębiorca rozliczający się z fiskusem za pomocą skali podatkowej ma prawo obniżać przychód za pomocą kosztów jego uzyskania, co w efekcie powoduje, że efektywna stawka podatku jest odpowiednio niższa.
Z kolei przedsiębiorcę rozliczającego się z fiskusem za pomocą podatku liniowego wyjściowo obowiązywałaby identyczna stawka podatku jak w przypadku podatku Belki, ale efektywna stawka daniny dla fiskusa i w tym wypadku może być odpowiednio niższa ze względu na koszty uzyskania przychodu.
W jeszcze lepszej sytuacji są przedsiębiorcy na ryczałcie ewidencjonowanym, którzy płacą podatki według różnych stawek – 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc., 20 proc. – uzależnionych od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. ?W ich przypadku stawki podatku dochodowego płacone zgodnie z działalnością firmy nie mają jednak nic wspólnego ?z opodatkowaniem zysku z firmowej lokaty. W przypadku „ryczałtowców" zysk z depozytów dla przedsiębiorców jest bowiem zawsze opodatkowany niską, zryczałtowaną, 3-proc. stawką.
W najbardziej uprzywilejowanej sytuacji są natomiast przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem za pomocą karty podatkowej. Dlaczego? Ponieważ kwota podatku płaconego przez kartowiczów nie ma związku z faktycznym przychodem przedsiębiorcy – wysokość płaconego co miesiąc podatku jest ustalona z góry przez urząd skarbowy i zależy tylko od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, liczby pracowników ?i wielkości miejscowości, w której działa firma. A to oznacza, że de facto zysk z lokat zakładanych przez przedsiębiorców-kartowiczów nie jest w ogóle opodatkowany – nie dotyczy ich ?w tym wypadku ani podatek Belki od zysków kapitałowych, ?ani podatek dochodowy.
Autorka – Tax Care
Współpraca: Anna Olesiejuk – Tax Care