Czy pracodawca może pozwać do sądu pracownika, który z dnia na dzień odchodzi z firmy, gdyż szef nie zgodził się na wcześniejsze rozwiązanie z nim angażu?
Tak.
Zgodnie z art. 55 § 1 k.p. pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli ma orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, ?a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe.
Podwładny ma też prawo rozwiązać angaż natychmiast wtedy, gdy szef dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków (art. 55 § 1
1
k.p.). Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy ?o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej taki krok, nie później niż po upływie miesiąca od uzyskania przez niego wiadomości ?o okoliczności uzasadniającej rozstanie.
Art. 61
1
k.p. stanowi z kolei, że ?w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez etatowca umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o odszkodowanie. Przysługuje ono ?w wysokości wynagrodzenia podwładnego za okres wypowiedzenia, ?a w razie rozwiązania umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy – w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie ?(art. 61
2
k.p.). Jednak nieuzasadnione rozwiązanie przez podwładnego angażu bez wypowiedzenia usprawiedliwia żądanie od niego odszkodowania niezależnie od tego, czy pracodawca poniósł jakąkolwiek rzeczywistą szkodę w związku z tym, że etatowiec ?z dnia na dzień przestał pracować.
W wyroku z 29 kwietnia 2005 r. (III PK 2/05) Sąd Najwyższy stwierdził, że żądanie przez pracodawcę odszkodowania na podstawie art. 61
1
k.p. nie może być uznane za nadużycie prawa, gdy ten wcześniej odmówił z usprawiedliwionych przyczyn przyjęcia oferty pracownika rozwiązania angażu za porozumieniem stron.
Brak zgody szefa na rozstanie za porozumieniem w żadnym wypadku nie uzasadnia więc rozwiązania przez pracownika stosunku pracy w trybie natychmiastowym. Jeśli etatowiec pożegna się w taki sposób, a następnie nie będzie w stanie udowodnić, że szef ciężko naruszył swoje obowiązki wobec niego, narazi się na ryzyko odpowiedzialności odszkodowawczej.
podstawa prawna: art. 55, art. 61
1
, art. 61
2
kodeksu pracy ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)