Ministerstwo Gospodarki kończy prace nad czwartym pakietem deregulacyjnym, który ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Projekt trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów, co oznacza, że niedługo zostanie przyjęty przez rząd i przesłany do Sejmu. Przewidziane w nim zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

W myśl przewidzianej w projekcie nowelizacji kodeksu pracy  od początku przyszłego roku przedsiębiorcy nie będą już musieli posyłać na kosztowne badania lekarskie nowych pracowników z aktualnymi badaniami lekarskimi z poprzedniej pracy. W skali całego rynku pracy oszczędności z tego tytułu mają wynieść nawet 168 mln zł rocznie. Badania od poprzedniego pracodawcy nie stracą ważności pod warunkiem, że zatrudnienie nastąpi nie później niż po upływie 30 dni od zakończenia poprzedniego. Ważne jest również, aby  nowa praca nie była wykonywana w gorszych warunkach. Z ułatwienia nie skorzystają ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osoby wykonującej prace szczególnie niebezpieczne. Z uzasadnienia zmian wynika, że za takie szczególne zatrudnienie należy uznać prace na wysokości, budowlane, w zbiornikach i innych zamkniętych przestrzeniach oraz wykonywane w narażeniu na oddziaływanie rakotwórczych i mutagennych substancji chemicznych.

Pakiet przewiduje także zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.  Mają one przynieść wszystkim polskim przedsiębiorcom ponad 583 mln zł oszczędności.  Ministerstwo Gospodarki zamierza bowiem znieść obowiązek sprawdzenia do 30 kwietnia deklaracji przesłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w poprzednim roku. Co roku pochłania to ponad 21 mln godzin pracy służb księgowych zatrudnionych w prawie 2 mln polskich firm.

Zdaniem resortu taka zmiana nie obniży jakości danych przekazywanych przez przedsiębiorców do ZUS, bo ten ma pięć lat na sprawdzenie prawidłowości tych rozliczeń. Poza tym nawet teraz wywiązanie się przez firmę z obowiązku sprawdzenia przekazanych do ZUS danych nie wyklucza późniejszej korekty dokumentów rozliczeniowych.

etap legislacyjny: przed Komitetem Stałym RM