Ustawa z o szczególnych rozwiązaniach związanych ?z ochroną miejsc pracy, która weszła w życie 21 listopada 2013 r., przewiduje możliwość przyznawania dofinansowań w wysokości ponad 1100 zł do pensji każdego pracownika przez sześć kolejnych miesięcy. Wsparcie będzie przyznawane z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych tylko do 30 czerwca 2014 r. Po tej dacie uruchomienie wsparcia dla przedsiębiorców będzie wymagało specjalnej decyzji rządu. Procedura jej wydania będzie wszczynana w razie znacznego wzrostu bezrobocia. Oznacza to, że przedsiębiorcy dotknięci kryzysem mają tylko dwa miesiące na staranie się o wsparcie ?z publicznych pieniędzy.

Procedura uzyskiwania wsparcia została maksymalnie uproszczona. Przedsiębiorca musi jednak najpierw uzyskać zgodę załogi na wprowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżenia wymiaru czasu pracy (nie więcej niż do pół etatu) wybranych grup pracowników, na maksymalnie ?6 miesięcy. Ta zgoda może zostać wyrażona przez przedstawicieli załogi w porozumieniu zawieranym z przedsiębiorcą. Jeśli w firmie działa związek zawodowy, pracodawca ma obowiązek zawrzeć z nim zbiorowy układ pracy w trybie art. 238 i nast. kodeksu pracy.

Uzyskanie akceptacji załogi nie jest jednak zadaniem prostym. Prowadzenie przestoju ekonomicznego lub obniżenie wymiaru czasu pracy oznacza obniżenie wynagrodzeń pracowników, które nie mogą być niższe niż minimalne wynagrodzenie.

Przedsiębiorca, który uzyskał zgodę pracowników, ma już prostą drogę do dofinansowań. Wniosek w tej sprawie należy złożyć w najbliższym wojewódzkim urzędzie pracy. Powinien on zawierać oświadczenie przedsiębiorcy ?o 15-proc. spadku obrotów odnotowanych w okresie kolejnych sześciu miesięcy w ciągu roku przed złożeniem wniosku w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej.

Przedsiębiorcy, którzy zbyt pesymistycznie ocenili kondycję swojej firmy lub złożyli niezgodne z prawdą oświadczenia na jej temat, muszą się liczyć z późniejszą kontrolą służb skarbowych. Urząd ma pięć lat na sprawdzenie, czy oświadczenia zawarte we wniosku zostały złożone zgodnie z prawdą. Jeśli okaże się, że były nieprawdziwe, przedsiębiorca będzie musiał zwrócić całą kwotę wsparcia razem ?z odsetkami.

Oprócz tego przedsiębiorca we wniosku powinien złożyć oświadczenia w sprawie niezalegania przez firmę z podatkami, składkami do ZUS, na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych czy Fundusz Pracy i że nie spełnia przesłanek do ogłoszenia upadłości. Przedsiębiorcy, którzy mają zaległości wobec ZUS lub urzędu skarbowego, będą mogli starać się o wsparcie, jeśli zawrą umowę w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo uregulują kolejne raty lub korzystają z odroczenia zapłaty tych należności.

Przedsiębiorca, który w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem wniosku uzyskał pieniądze z urzędu pracy na utworzenie lub doposażenie stanowiska pracy, nie może starać się o dotację do pensji pracownika zatrudnionego na tym miejscu.

Wojewódzki urząd pracy ma siedem dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli wniosek spełni wszystkie wymogi formalne, urząd przyzna dofinansowanie. Ta decyzja musi zapaść jednak do 30 czerwca 2014 r. Przedsiębiorca, który chce uzyskać to wsparcie, wniosek w tej sprawie musi przesłać co najmniej siedem dni wcześniej.

podstawa prawna: Ustawa z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (DzU z 2013 r., poz. 1291)