Duże bony PARP to jedna z najbardziej popularnych wśród przedsiębiorców możliwości skorzystania z dorobku jednostek wykonujących badania naukowe lub rozwojowe. Właśnie dziś (20 marca) jest ostatni dzień składania wniosków do PARP.

W ramach tego programu mogą oni zakupić od jednostek usługę polegającą na opracowaniu nowego wyrobu, technologii produkcji lub projektu wzorniczego. Refundowane dzięki dużemu bonowi zlecenie wykonania usługi może jednak dodatkowo obejmować także działania związane z planowaniem i rozwojem przedsiębiorstwa, czyli zlecenie jednostce naukowej oceny potencjału przedsiębiorstwa, przygotowania planu jego rozwoju, prognozy rynku czy strategii wdrożenia innowacji. W ramach tego programu można otrzymać maksymalnie 50 tys. zł na pokrycie nie więcej niż 80 proc. wydatków kwalifikowanych.

Całkowity budżet na duże bony wynosi ponad 3 mln zł, a zasady oceny przedsięwzięć przewidują premiowanie projektów, których rezultaty dadzą przedsiębiorcy duży wzrost innowacyjności i konkurencyjności. Tak więc istnieje szansa na dofinansowanie projektu złożonego nawet w ostatnim dniu naboru.

Tegoroczny konkurs promuje projekty kompleksowe, które przewidują przygotowanie projektu wzorniczego lub opracowanie gotowego wyrobu, jak i przygotowanie analiz służących wdrożeniu wyrobu do produkcji – np. analiz rynku, przygotowanie planu wdrożenia czy testowanie prototypów. Nie oznacza to, że nie ma możliwości realizacji projektów obejmujących wyłącznie opracowanie projektu wzorniczego czy też gotowego wyrobu. Zwiększyć szansę powodzenia projektu można także, planując projekt tak, by rezultatem działań było rozszerzenie rynku zbytu produktów, w tym o rynki zagraniczne, czy nawiązanie współpracy.

Program PARP to dla małych przedsiębiorstw doskonała alternatywa dla do funduszy unijnych, których uzyskanie wiąże się z koniecznością przebrnięcia przez zawiłe procedury. Bony na innowacje umożliwiają uzyskanie kwoty mniejszej, jednak procedury są prostsze niż w przypadku programów unijnych. Wypełnienie i złożenie wniosku zajmuje kilka lub kilkanaście godzin. Potem potrzebne jest już tylko jego potwierdzenie poprzez złożenie wersji papierowej wraz z wymaganymi załącznikami w ciągu trzech dni roboczych od momentu zablokowania wniosku w generatorze online. Załączników do wniosku jest kilka i są to dokumenty, które są w posiadaniu przedsiębiorcy.

Jeśli nie uda się uzyskać dofinansowania w ramach tego programu PARP, zachęcam do śledzenia i skorzystania z instrumentów programu operacyjnego „Inteligentny rozwój". To program dotyczący innowacyjności, badań naukowych i ich powiązań ze strefą przedsiębiorstw, który jest w tej chwili w fazie przygotowawczej. Ze względu na fakt, iż w konkursach premiowane są projekty gotowe do realizacji, należy już myśleć o przygotowywaniu wniosków, zdobywając odpowiednie dokumenty i pozwolenia.