- Pracodawca zamierza przenieść pracownika z jednego działu do drugiego bez jego zgody. Czy ten może odmówić zmiany miejsca?

Aby przesądzić o tym, czy działanie pracodawcy w tej sytuacji jest zgodne z prawem, należy odpowiedzieć na pytanie, czy zmiana polega na powierzeniu etatowcowi pracy innej niż wynika ?z umowy o pracę, czy chodzi tylko o przeniesienie go do innej komórki organizacyjnej. W tym drugim wypadku, zakładając, że nie dojdzie do modyfikacji warunków pracy i płacy wynikających z angażu, a praca na nowym stanowisku odpowiada kwalifikacjom pracownika – szef może to zrobić bez zgody pracownika, kierując się własnymi potrzebami.

W pierwszym wypadku sprawa jest bardziej skomplikowana. Pod pewnymi warunkami przepisy dopuszczają wprowadzanie zmian ?w łączącym strony stosunku pracy. Przykładowo ?w ten sposób, że szef powierza podwładnemu pracę inną niż ta, co do której strony porozumiały się w angażu.

Zgodnie z art. 42 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z angażu. Uważa się je za dokonane, jeżeli etatowcowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Jeśli odmówi ich przyjęcia, umowa ?o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Zależy on od stażu zatrudnienia u tego pracodawcy. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wymówienia nie oświadczy, że odmawia przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę. Pismo szefa wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. Jeśli go zabraknie, etatowiec może do końca okresu wymówienia złożyć oświadczenie odmawiające przyjęcia podanych warunków.

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane, gdy powierza się pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, inną pracę niż określona w umowie o pracę na nie dłużej niż trzy miesiące w roku kalendarzowym, jeżeli nie obniża to wynagrodzenia i odpowiada jego kwalifikacjom (art. 42 § 4 k.p.). Po tym okresie szef powinien przywrócić etatowca na poprzednie stanowisko albo wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające.

podstawa prawna: art. 42 kodeksu pracy – ustawa z 26 czerwca 1974 r. (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)