Po dziesięciu latach członkostwa Polski w Unii Europejskiej należy postawić tezę, że przyszedł moment na bardziej skuteczne wykorzystywanie przez polskie firmy dotacji pochodzących bezpośrednio ?z Brukseli. Szczególnie interesujący wydaje się program poświęcony aktywności badawczo-rozwojowej o nazwie „Horizon 2020". Komisja Europejska, dostrzegając problemy i bariery w planowaniu projektów badawczych, postanowiła uruchomić działanie skierowane wyłącznie do europejskich małych i średnich firm, które pozwoli na uzyskanie atrakcyjnego dofinansowania. Wsparcie dla tych przedsiębiorców będzie realizowane poprzez implementację „SME instrument". Ma się ono składać maksymalnie z 3 etapów realizacji projektu.
Projekt doradczy
Tzw. faza 1 będzie się wiązała z uzyskaniem profesjonalnych usług konsultingowych przygotowujących do właściwego przedsięwzięcia badawczego. Głównym celem będzie opracowanie zaawansowanego studium wykonalności innowacyjnej. Bardzo istotne jest zweryfikowanie ekonomicznej zasadności realizacji.
W fazie 1 dofinansowane będą przede wszystkim takie działania, jak:
- ?badanie rynku,
- ?ocena ryzyka,
- ?doradztwo w zakresie zarządzania własnością intelektualną,
- ?rozwój strategii wdrożenia innowacji,
- ?poszukiwanie partnerów,
- ?zweryfikowanie wykonalności koncepcji pod kątem technicznym i biznesowym w odniesieniu do europejskiego i światowego rynku,
- ?przygotowanie biznesplanu przedsięwzięcia,
- ?wykonanie studium wykonalności projektu.
Dofinansowanie ma wynosić aż 70 proc. kosztów kwalifikowanych, a jego maksymalna wartość została określona na poziomie ?50 tys. euro. Projekty w fazie 1 powinny być realizowane maksymalnie przez sześć miesięcy. Oznacza to, że istnieje realna szansa na uzyskanie znaczącego grantu na działania konsultingowe pozwalające przygotować właściwy koncept trudnych do zaplanowania projektów badawczo-rozwojowych.
Działanie badawcze
Następnie przedsiębiorcy będą mogli aplikować do tzw. fazy 2. Należy podkreślić, że ?nie jest konieczne korzystanie ?z opisanej fazy 1. Jeżeli projekt będzie właściwie przygotowany i będzie posiadał dostatecznie dopracowaną koncepcję badawczą oraz biznesową, możliwe stanie się złożenie aplikacji bezpośrednio do fazy 2. Dotacja wynosić ma od 500 tys. euro do 2,5 mln euro, przy zachowaniu 70-proc. poziomu dofinansowania. Projekty muszą być nastawione na realność wdrożenia produktu lub usługi na rynek.
Beneficjenci fazy 2 będą uprawnieni do skorzystania ze środków pożyczkowych przeznaczonych na wdrożenie wypracowanych rozwiązań. Możliwe będzie także skorzystanie z usług coachingu mającego na celu przede wszystkim wzrost potencjału oferty komercyjnej.
Jakie terminy
W 2014 r. będą 3 terminy naboru projektów do fazy pierwszej: 18 czerwca 2014 r., 24 września 2014 r., 17 grudnia 2014 r., oraz 2 terminy dotyczące fazy drugiej: 9 października 2014 r. i 17 grudnia 2014 r. W 2015 r. przewiduje się trzy terminy dotyczące fazy pierwszej i drugiej. Alokacja jest podzielona na poszczególne lata, więc nie ma możliwości jej wcześniejszego wyczerpania.
Zainteresowani przedsiębiorcy powinni już dzisiaj zacząć przygotowania do projektów. Konkurencja z całej Europy będzie na pewno duża, ale warto spróbować. Tym bardziej że pierwsze fundusze strukturalne dla przedsiębiorców w ramach programów krajowych ruszą prawdopodobnie w pierwszym kwartale 2015 r.
—Jan Kordasiewicz, ?wspólnik zarządzający ?w Kancelarii ?Doradztwa Gospodarczego ?Cieślak & Kordasiewicz
Uprawnieni beneficjenci
Do skorzystania ze wskazanego obok instrumentu finansowania będą uprawnione:
- ?firmy działające w sektorze ICT,
- ?producenci rozwiązań opartych na nanotechnologiach – zarówno pod kątem procesu, jak produktu docelowego,
- ?przedsiębiorstwa wprowadzające produkty i usługi związane z biotechnologią,
- ?podmioty zajmujące się technologiami kosmicznymi,
- ?firmy przeprowadzające badania kliniczne i producenci urządzeń oraz wyrobów medycznych,
- ?twórcy ekoinnowacyjnych metod produkcji żywności,
- ?przedsiębiorcy rozwiązań zmierzających do wprowadzenia gospodarki niskoemisyjnej,
- ?wnioskodawcy planujący zaoferowanie innowacyjnych technologii dla transportu,
- ?przedsiębiorstwa wdrażające rozwiązania proekologiczne.