Wymagana minimalna suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC agencji ochrony nie jest wysoka. Jest ona zależna od osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC rocznego obrotu netto przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia, i wynosi równowartość w złotych:

1) ?20 tys. euro – jeżeli roczny obrót netto z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej nie przekroczył równowartości w złotych 2  mln euro;

2) ?25 tys. euro – jeżeli roczny obrót netto z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej przekroczył równowartość w złotych 2 mln euro i nie przekroczył równowartości w złotych 10 mln euro;

3) ?40 tys. euro – jeżeli roczny obrót netto z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej przekroczył równowartość w złotych 10 mln euro i nie przekroczył równowartości w złotych 50 mln euro;

4) ?50 tys. euro – jeżeli roczny obrót netto z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej przekroczył równowartość w złotych 50  mln euro.

Jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia albo nie prowadził takiej działalności w ostatnim roku obrotowym, minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia i do wszystkich zdarzeń, których skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, wynosi równowartość w złotych 20 tys. euro.

Może się okazać, że to za mało, straty w chronionym mieniu mogą być dużo wyższe, jeżeli agencja zabezpiecza np. firmę, która ma drogi sprzęt na wyposażeniu.

Firmy, dla których nowe sumy gwarancyjne mogą być niewystarczające, mają możliwość zawrzeć umowy na wyższe kwoty.

– Dla przykładu w tej chwili niektórzy przedsiębiorcy ubezpieczają się nawet na 10 mln zł – podaje Marcin Tarczyński z PIU.

Ubezpieczenie obejmuje szkody wynikłe z działania lub zaniechania ubezpieczonego w okresie ubezpieczenia (tzw. trigger acts commited).

Rozporządzenie przewiduje łącznie pięć łączeń odpowiedzialności (szkody wyrządzone działaniem lub zaniechaniem ubezpieczonego po cofnięciu koncesji, polegające na zapłacie kar umownych, powstałe wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru, wyrządzone przez ubezpieczonego jego pracownikom oraz osobom, przy pomocy których ubezpieczony wykonuje działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz polegające na powstaniu czystych strat finansowych). Dodatkowo wyraźnie stanowi, że umowa ubezpieczenia nie może zawierać mniej korzystnych zapisów.  Z kolei na warunkach ubezpieczeń dobrowolnych ubezpieczyciele coraz częściej przyjmują do ubezpieczenia szkody polegające na czystych stratach finansowych, mogą jednak zastosować szereg innych wyłączeń, które są niedozwolone w ubezpieczeniach obowiązkowych.