Mali i średni przedsiębiorcy z tego regionu mogą szykować projekty rozwojowe i walczyć o ich dofinansowanie z funduszy unijnych. Taką szansę mają także mikroprzedsiębiorcy, ale pod warunkiem, że prowadzą działalność co najmniej od dwóch lat. Projekty oznaczają w tym wypadku inwestycje w różnego rodzaju dobra materialne oraz wartości niematerialne i prawne, które:
- ?doprowadzą z jednej strony do rozwoju firmy, np. poprzez wprowadzenie do jej oferty nowych produktów, udoskonalenie dotychczas oferowanych, zasadniczą zmianę sposobu produkcji, bądź też rozszerzenie działalności na nowe obszary,
- ?oraz będą wiązały się z wprowadzeniem innowacyjności (produktowej lub procesowej) przynajmniej na poziomie przedsiębiorstwa.
Aby zachować szansę zdobycia dotacji firma musi zaplanować wydatki na poziomie przekraczającym 100 tys. zł. Tyle dokładnie wynosi bowiem minimalna wartość tzw. wydatków kwalifikowanych. A wiadomo, że przy realizacji unijnych projektów powstają także koszty, których nie uznaje się za kwalifikowane (jak np. podatek VAT), ?a które też muszą zostać sfinansowane. Istnieje także górna granica. Mianowicie wydatki kwalifikowane nie mogą przekroczyć 8 mln zł. Istnieje także bardzo ważne ograniczenie związane z zakresem planowanych prac inwestycyjnych. Absolutnie nie mogą one przewidywać jakichkolwiek prac budowlanych. Wykluczone z możliwości wsparcia są nawet projekty zawierające elementy modernizacji budynków lub budowli. Innymi słowy, tak jak zostało już zauważone, przedsiębiorcy muszą postawić na zakup maszyn, urządzeń, aparatury, a także licencji, patentów, know-how itp. Ponadto z unijnych środków mogą być także refundowane koszty specjalistycznych szkoleń, analizy i usług doradczych związanych z przygotowaniem oraz realizacją inwestycji prowadzonej przez przedsiębiorcę. Przedsiębiorcy, zainteresowani zdobyciem dotacji, powinni przygotować swoje projekty do 11 lutego. Tego dnia o godzinie 8 rozpocznie się ich rejestracja (za pomocą tzw. generatora wniosków). Wnioski będą przyjmowane do czasu, aż ich wartość przekroczy 250 proc. konkursowego budżetu (9,6 mln euro, tj. ok. 39,8 mln zł) albo do 28 lutego. Jednak należy spodziewać się dużego zainteresowania firm i stąd wniosek lepiej zarejestrować pierwszego dnia.
Poziomy innowacyjności
Wymogiem konkursu jest zgłoszenie projektu (inwestycji), który zakłada wprowadzenie w firmie innowacji produktowej lub procesowej przynajmniej na poziomie przedsiębiorstwa. ?Chodzi zatem o pewną nowość dla firmy, ale niekoniecznie dla otoczenia zewnętrznego. Przykładowo dane rozwiązanie zostało już wprowadzone wcześniej w innych podmiotach. Taki projekt będzie spełniał kryteria formalne w tym zakresie, ale nie oznacza to, że na pewno otrzyma dotację. Kryteria oceny projektów stopniują bowiem poziom innowacyjności. A dopiero duża liczba punktów gwarantuje firmie uzyskanie unijnego grantu. W związku z tym warto pamiętać, że oceniający wnioski sprawdzają, czy projekt zakłada wprowadzenie usługi lub produktu znanej/go i stosowanej/go ?w Polsce. Jeżeli jest on znany powyżej 3 lat, firma nie otrzymuje punktów. Jeżeli jest znany, ale nie dłużej niż 3 lata, przedsiębiorca otrzymuje 2 pkt, gdy nie jest znany i stosowany projekt wzbogaca się o 4 punkty. Podobnie jest z wprowadzaniem technologii. ?Jeżeli projekt zakłada wdrożenie takiej, która nie jest znana?i stosowana w Polsce projekt otrzymuje 4 pkt. Jeżeli jest ona znana, ale nie dłużej niż 3 lata, firma dostaje 2 pkt. I wreszcie dodatkowych punktów nie otrzyma przedsiębiorca, którego projekt opiera się ?na wdrożeniu technologii znanych i stosowanych w kraju powyżej ?3 lat. Ponadto z pojęciem szeroko rozumianej innowacyjności ?i konkurencyjności powiązane jest prowadzenie badań i prac rozwojowych. Stąd dodatkowe punkty dla firm posiadających ?własny dział B+R i wdrażających wyniki jego badań. Doceniana jest także współpraca z jednostkami naukowymi lub ośrodkami badawczymi.
Źródło wsparcia
Konkurs dla firm prowadzi tzw. Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, a dotyczy on tzw. działania 1.1, schemat A2 „Dotacje inwestycyjne dla MSP wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie przedsiębiorstwa (z wyłączeniem projektów z zakresu turystyki)". Na stronie internetowej tej instytucji (www.dip.dolnyslask.pl) dostępne są: ogłoszenie o konkursie, regulamin, wytyczne oraz wykaz kryteriów, które powinien spełniać projekt, aby mieć szansę na uzyskanie dotacji.