Ubezpieczenia dobrowolne mają to do siebie, że jeśli dojdzie do szkody, to nie zawsze zostanie ona całkowicie zrekompensowana ubezpieczonemu, ale tylko wtedy, gdy stanowią tak ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). W OWU określony jest zarówno sposób wyliczenia odszkodowania i zasady ustalania odpowiedzialności ubezpieczyciela, jak i wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa oraz tryb likwidacji szkód.

Z tego powodu umowy trzeba zawierać świadomie, czytając wcześniej OWU, gdyż konsekwencje braku uwagi mogą być dla przedsiębiorcy poważne.

Na etapie podpisywania umowy przedsiębiorca dokonuje też wyboru wariantu likwidacji szkód, który wpływa później na wysokość wypłaconego odszkodowania. Wyboru tego dokonuje się przed zawarciem umowy poprzez zaznaczenie odpowiedniej rubryki we wniosku ubezpieczeniowym. Przedsiębiorca może wybrać likwidację szkody według wartości odtworzeniowej bądź rzeczywistej. W pierwszym przypadku odszkodowanie ma umożliwić zakup zniszczonych rzeczy tej samej jakości i rodzaju; jest to opcja droższa. Wartość rzeczywista oznacza wartość odtworzeniową pomniejszoną o stopień zużycia rzeczy, ale składka jest wtedy niższa. W treści OWU powinien być określony sposób szacowania stopnia zużycia. Przeważnie określone jest ono procentowo, a ze stosowną tabelą przedsiębiorca powinien zapoznać się przed podpisaniem umowy.

Często też towarzystwa sprzedają ubezpieczenie w kilku wariantach, różniących się między sobą zakresem ochrony np. w wariancie podstawowym i rozszerzonym, albo podstawowym, którego zakres można rozszerzyć o klauzule dodatkowe. Wybór wariantu wpłynie na to, za co i w jakiej sytuacji dostaniemy odszkodowanie.

Zakłady ubezpieczeń stosują  też takie sposoby ograniczające wysokość odszkodowania, jak franszyza czy udział własny. W takiej sytuacji ubezpieczający płaci niższą składkę, ale otrzymane odszkodowanie także zostanie obniżone. Udział własny to określona procentowo kwota, o którą zmniejszane jest odszkodowanie, franszyza redukcyjna to ustalona w umowie stała kwota, którą odejmuje się od odszkodowania, z kolei franszyza integralna oznacza, że odszkodowanie nie jest wypłacane za szkody‚ których wartość nie przekracza określonej w umowie sumy. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na któreś z tych ograniczeń, to część szkody będzie musiał pokryć z własnej kieszeni.