Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji podatkowej wydanej 31 października 2013 r. (IPTPB1/415-505/13-4/DS).
Wniosek o stanowisko fiskusa złożyła kobieta, której mąż prowadził za życia jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie handlu drobnymi artykułami sportowymi (m.in. torby, plecaki, piłki, kostiumy kąpielowe, liczniki rowerowe, worki na obuwie, dyplomy, kufle i koszulki klubowe z nadrukiem zespołów sportowych).
Właściciel firmy zmarł w maju 2013 r. Spadkobiercy, czyli żona i dwaj synowie, nie chcieli kontynuować działalności gospodarczej i firma została zamknięta po złożeniu w Urzędzie Miasta aktu zgonu. Do urzędu skarbowego spadkobiercy złożyli spis z natury (remanent) pozostałego majątku, w tym towarów wartych około 25 tys. zł.
Wielokrotna sprzedaż drobnych towarów
Wdowa zamierza stopniowo sprzedać odziedziczone artykuły sportowe, lecz miała wątpliwości, czy wyprzedaż ta będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych i czy będzie mogła jej dokonać bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, skoro czynność zbycia będzie powtarzać się wielokrotnie z uwagi na szeroki choć drobny asortyment pozostałych na stanie towarów.
Na pytanie o konieczność wpisu do ewidencji działalności gospodarczej fiskus nie odpowiedział, gdyż stwierdził, że nie jest upoważniony do interpretowania przepisów o swobodzie działalności gospodarczej. Odniósł się natomiast do kwestii skutków podatkowych śmierci właściciela firmy oraz wyprzedaży odziedziczonego majątku.
Stwierdził, że w chwili śmierci prawa i obowiązki zmarłego podatnika przeszły na jego spadkobierców, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Przepisy te stosuje się także do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy. Do czasu sądowego stwierdzenia nabycia spadku oraz dokonania podziału spadku, cały majątek wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej przez zmarłego stanowi masę spadkową, a zarząd majątkiem spadkowym sprawują spadkobiercy, chyba że został ustanowiony wykonawca testamentu, kurator spadku lub dozór.
Po pół roku nie ma podatku
Dyrektor IS przypomniał, że co do zasady wynikającej z ustawy o PIT, przychód z odpłatnego zbycia rzeczy ruchomych w drodze umowy sprzedaży wystąpi wtedy, gdy sprzedaż nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i dokonana zostaje przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy (np. w drodze spadku).
- Zatem, po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, czyli po dniu 30 listopada 2013 r., sprzedaż ta nie będzie źródłem przychodu i uzyskane środki pieniężne z tego tytułu nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bez względu na ilość zawartych po tym dniu transacji – stwierdził Dyrektor IS.
Dodał, że skoro taka sprzedaż nie będzie źródłem przychodu i nie będzie podlegać opodatkowaniu, to nie można mówić o zwolnieniu tej sprzedaży z opodatkowania.
- Aby bowiem uzyskany przychód mógł korzystać ze zwolnienia, to musi zostać zaliczony do określonego źródła przychodu w rozumieniu ustawy podatkowej – tłumaczył fiskus.