Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wznowiła nabór wniosków o udzielenie pożyczki. Wszystko za sprawą projektu „Utworzenie i dokapitalizowanie Funduszu Pożyczkowego Wspierania Innowacji", którego realizacja jest właśnie kontynuowana. Środki z tego programu przeznaczone są dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność, a w każdym razie, gdy od jej założenia, czy mówiąc precyzyjniej od pierwszej dokonanej przez nią sprzedaży, nie minął jeszcze rok. Wszystko dlatego, że pożyczka może być udzielona:
- przedsiębiorcy, który nie prowadzi jeszcze sprzedaży produktów lub usług i nie generuje zysków, na opracowywanie produktu lub usługi i początkowe wprowadzenie ich na rynek,
- na wzrost i rozszerzenie działalności polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, rozwoju rynku lub opracowywanie produktów lub usług, pod warunkiem, że przedsiębiorca ten prowadzi sprzedaż nie dłużej niż 12 miesięcy, licząc od dnia wystawienia pierwszej faktury sprzedaży produktu lub usługi.
To jeden warunek, ale nie jedyny. Drugi, bardzo istotny, jest taki, że przedsiębiorca musi równolegle pozyskać finansowanie z zewnątrz.
Chodzi o to, że do współpracy i pomocy w rozwoju firmy, jej produktów, usług trzeba zdobyć wsparcie anioła biznesu lub funduszu typu venture capital. A to oznacza, że przedsiębiorca, oprócz spełnienia kryteriów mikro lub małej firmy, musi prowadzić działalność w formie spółki kapitałowej (z wyłączeniem spółki kapitałowej w organizacji). Pozyskanie inwestora jest niezbędne już na etapie ubiegania się o pożyczkę. Zgodnie z warunkami konkursu przedsiębiorca musi bowiem przedstawić umowę inwestycyjną zawartą z co najmniej jednym aniołem biznesu lub funduszem kapitału podwyższonego ryzyka, na mocy której anioł biznesu lub fundusz zobowiązał się do dokonania inwestycji kapitałowej i jej utrzymania do czasu całkowitej spłaty pożyczki wraz z odsetkami. Kwota udzielonej pożyczki nie może być niższa niż 200 tys. zł oraz wyższa niż 2 mln zł na jeden projekt. Jednocześnie jej wartość może stanowić co najwyżej dwukrotność kwoty inwestowanej przez anioła biznesu lub fundusz. Jeżeli zewnętrzny inwestor będzie przekazywać kapitał w ratach, także pożyczka będzie udzielana w taki sposób.
Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi 6,5 proc. w stosunku rocznym.
Preferencyjne oprocentowanie oznacza, że firma uzyskuje tzw. pomoc de minimis. Przedsiębiorca może też skorzystać z karencji w spłacie kapitału, a w pewnych sytuacjach także odsetek. Środki uzyskane z pożyczki można przeznaczyć m.in. na:
- wydatki inwestycyjne (zakup maszyn, urządzeń, robót i materiałów budowlanych, wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, innej wiedzy technicznej),
- wydatki w zakresie badań przemysłowych i prac rozwojowych (wynagrodzenia wraz z pozapłacowymi kosztami pracy osób zaangażowanych w realizację badań i zarządzających badaniami lub pracami rozwojowymi, zakup sprzętu i aparatury, usług badawczych i doradczych),
- wydatki związane z uzyskaniem ochrony praw własności przemysłowej po- wstałych w wyniku badań przemysłowych i prac rozwojowych (opłaty urzędowe za zgłoszenie wynalazku, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego w trybie krajowym, regionalnym, unijnym lub międzynarodowym, pokrycie kosztów obsługi zawodowego pełnomocnika, kosztów tłumaczenia, w tym tłumaczenia przysięgłego).
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (www.parp.gov.pl).